Mondana néhány szót a munkaterületéről. Bizonyára sokan ismerik önt, de talán akad még rajtam kívül más is, aki kevésbé. (Performan)
Venetianer Pál: molekuláris biológus vagyok pillanatnyilag az ún. in vitro evolúciós kísérletekkel foglalkozom, ami azt jelenti, hogy lényegében a természetes evolúció gyorsított utánzásával próbálunk módosított előnyösebb tulajdonságú fehérjéket előállítani.
Mióta foglalkozik a módosított fehérjék előállításával? (Performan)
Venetianer Pál: 4-5 éve. Géntechnológiával azonban sokkal régebben.
Eredmények? (Levi_Jr)
Venetianer Pál: Mit ért ezen?
A módosított fehérjékkel kapcsolatos eredmény, ami nekünk "földi halandóknak" kézzel fogható... (Levi_Jr)
Venetianer Pál: Itt nem a saját kutatásaimról beszelnék, mert ezek nem gyakorlati jelentőségű fehérjékkel kapcsolatosak, de ez a technológia alkalmas arra, hogy javítson bizonyos fehérjéken. Hogy mondjak egy példát: a legtöbb mosószerben lévő enzim módosít fehérje, amelyeket szándékosan úgy manipuláltak, hogy magasabb hőmérsékleten ill. lúgos közegben legyen képes fehérjék és zsírok emésztésére.
Akkor az intelligens molekulák, amiket a reklámokban hallhatunk, nem is annyira vevőcsalogató "butaság"? (Performan)
Venetianer Pál: Őszintén szólva nem tudom, hogy milyen intelligens molekulákról van szó…Ha a mosóporos enzimekre vonatkozik a kérdés, akkor valamiféle előnyük biztos van.
Várható-e nagy áttörés komoly betegségek gyógyításában az Önök munkája által? (Levi_Jr)
Venetianer Pál: Ha az önök alatt most az én munkámat érti, akkor nem, mert én nem foglalkozom humángenetikai kérdésekkel, de ha a géntechnológiával foglalkozókra gondol, akkor biztos, hogy várhatók eredmények, csak tudni kell azt, hogy ezek a szakember számára olykor nagyon fontos látványos eredményeknek is a gyakorlati betegellátásba való átmenete időigényes folyamat.
Mi a véleménye a hazai génkutatásokról, nemzetközi összehasonlításban milyen helyen állunk? (bocskamacska)
Venetianer Pál: A génkutatás kicsit túlságosan laza fogalom, az kétségtelen, hogy a géntechnológiai forradalom kezdetén, vagyis 25-30 évvel ezelőtt bizonyos területeken az élvonalban voltunk. Most sajnos rosszabb a helyzet. Ezek a kutatások túlságosan pénzigényessé váltak, és szinte nagyüzemivé, amiben nehezebb versenyképesnek maradni. Ennek ellenére néhány hazai műhelyt világviszonylatban számon tartanak.
Mit nem próbálna ki magán? (zsoltlu)
Venetianer Pál: nem óhajtok magamon kísérletezni :)