Rick, füst nélkül

Vágólapra másolva!
Betiltotta India az összes olyan film- vagy tévéjelenetet októbertől, amiben a szereplő rágyújt egy cigire.
Vágólapra másolva!

Az új produkcióknál elmosódik a kép, a régieknél pedig a képernyő alján egy figyelmeztető felirat fut majd. Az ok: "a média káros hatása", a következmény: fellángoló viták.

Az indiai határozat, miszerint októbertől egyetlen egy új filmben vagy tévéműsorban sem látható majd dohányzós jelenet, a régi produkciókat pedig figyelmeztető feliratokkal látják el -, heves vitákat keltett Bollywoodban.

Egyes filmkészítők úgy vélik, hogy a döntés korlátozza a művészi szabadságot. Shekhar Kapur, aki részt vett az1997-ben Oscar-díjra jelölt Elizabeth című film készítésében, azt mondja: ez a szabályozás további korlátozásokhoz vezethet majd. "Az indiai kormány mindig is azt gondolta, hogy úgy kurtítja meg a művészi szabadságot, ahogy csak akarja" - nyilatkozta a CNN-nek. - "Nem az a baj, hogy nem lehet mostantól füstös jeleneteket gyártani, hanem az, hogy egy sor mást is korlátozhatnak ezen felbuzdulva jogalkotók."

Más kritikusok azt fogalmazták meg: az indiai kormánynak inkább arra kellene koncentrálnia, hogy a nyilvános helyeken korlátozza a dohányzást.

Ha Humphrey Bogart karaktere, Rick Blaine a Casablancában (1942) nem lett volna láncdohányos, lehet, hogy a film nem lenne minden idők egyik legnagyobb klasszikusa. A Casablanca minden egyes jelenetében száll a füst, és ez épp úgy része Rick személyiségének, mint az álmodozó-tragikus arckifejezés vagy a fehér öltöny.

De nehéz elképzelni Carrie Bradshaw-t is cigi nélkül a Szex és New York sorozatban: egy vérbeli urbánus, harmincas szingli egyszerűen kell, hogy dohányozzon, vagy legalábbis, hogy küzdjön a cigaretta iránti vágya ellen.

Ahogy Cool, Cameron és Petrie fogalmazott egy akadémiai tanulmányában: a cigarettás film- és tévéjelenetek egy sor hangulatot, jellemzőt és kontextust fejeznek ki. Ezek a jelenetek pedig egybevágnak a nézők mindennapi tapasztalataival - és így lesz a karakter hihető, mindennapi személyiség vagy éppen egy megközelíthetetlen idol.

Nem véletlen, hogy a népszerű Bollywood filmipar, mint ahogy a hollywoodi is előszeretettel használta eddig a füstös képeket: hosszas története során számos főhőst vagy kalandort ábrázoltak cigarettával (vagy az úgynevezett "bidivel", a kézzel sodort cigivel) a kezükben és szájukban.

De ennek most vége: India az első állam a világon, amely október 2-től minden egyes cigarettázós jelenetet letilt a képernyőről és a vászonról, a régebbi produkciók közben pedig a képernyő alján egy figyelmeztető felirat fut majd. A füstös képek elmosódnak, mint ahogy Robin Williams eléletlenedik Woody Allan Agyament Harry című filmjében.

Az indiai egészségügyi szakemberek már régóta hangoztatják, hogy a filmekben és a tévéműsorokban látható füstölés nagyon erős hatással van az emberekre: egy 2003-as World Health Organization (WHO) jelentés szerint körülbelül 250 millióra tehető az országban a dohányosok száma, és több mint 800 ezren halnak bele a rossz szokásba minden évben.

A cigarettázás nemeztközi szinten 4,8 millió embert öl meg évente, ebből körülbelül 500 ezer Dél-Kelet-Ázsiában történik - írta a BBC. A különféle nemzetközi szervezetek már korábban is figyelmeztettek arra, hogy a világ két legnagyobb filmipara, Hollywood és Bollywood "gátlástalanul promótálja" a dohányzást a különféle filmekben.

Az Action on Smoking and Health (ASH) azt állítja például, hogy háromból két gyerekkorhatáros hollywoodi filmben feltűnik a cigaretta így vagy úgy. "A korhatáros filmekben való dohányzás nem adja el a filmeket, eladja viszont a dohányzást a gyerekeknek" - hangsúlyozza az ASH, hozzátéve, hogy tudományos adatok bizonyítják: a fiatalok nagy része azért kezd el cigarettázni, mert ezt látja a médiában is. "Mivel a hollywoodi filmipar termelésének az 50 százalékát Észak-Amerikán kívül forgalmazza - állítja az ASH -, így gyerekek milliói szembesültek a vásznon való dohányzással szerte a világon."

Füstös férfi-női sztereotípiák

A filmekben, tévéműsorokban feltűnő cigaretta pedig igencsak befolyásolja, hogy a gyerekek és fiatalok milyen viselkedési mintákat vesznek át, nemtől és kortól függően. Cool, Cameron és Petrie tanulmánya szerint a fiatalabb fiú nézők a vásznon és a képernyőn feltűnő női dohányosokat leginkább az "intelligens, egészséges és szexi" attitűddel azonosítják, míg az idősebb férfiak és a nők a füstölő filmhőst inkább a "stresszes, unott és depressziós" karakterrel. Míg az előbbi egy fizikai sztereotípia, addig az utóbbi érzelmi - állítják a kutatók -, és általában az utóbbi a jellemzőbb, ha az összes befogadót vizsgáljuk.

A médiakritikusok és a feministák évtizedek óta vizsgálják, hogy miként kreál és tart fenn a média különféle férfi és női sztereotípiákat. A leggyakoribb női sztereotípiák a "femme fatale", a "szuperanya", a "szexi cica" és a "gonosz, karrierista nő". Ezeknek a szeterotípiáknak a változataival tele vannak a magazinok, a hollywoodi-bollywoody filmek, a tévéműsorok, kiegészítve azzal, hogy a médiában megjelenő nők általában csontsoványak, fehérek és rendkívüli módon "kitaláltak": még akkor is rendben van a smink, ha éppen egy dinoszaurusszal küzdöttek meg.

A férfi sztereotípiák között említhető a "vicces pasas", a "talpig férfi", a "csendes erős típus", a "nagymenő", az "akcióhős" és a "pojáca". A média újra- és újradefiniálja, hogy mit jelent "igazi pasinak" lenni: rendszerint heteroszexuális, a munkájában sikeres és "egészségesen erőszakos" karaktereket. A Media Awareness Network nevű amerikai site szerint a filmekben és tévéműsorokban megjelenő fekete szereplők általában többet küzdenek személyes problémákkal, és sokkal gyakrabban folyamodnak erőszakhoz, illetve agresszióhoz, hogy ezeket a problémákat megoldják.

A dohányzás egy sor sztereotípiát erősít: a cigarettafüst miatt a néző számos érzelmi-mentális tulajdonságot vagy állapotot feltételez a szereplőről. Ha a főhős vagy főhősnő szimpatikus, azaz követendő példaként áll elénk, akkor nagy valószínűséggel gerjeszti az utánzás vágyát, ami a dohányzás esetében egyértelmű következményekkel jár. Az indiai döntés most ezt a folyamatot kívánja befolyásolni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről