Amilyen lehengerlő erejű a zenéje, olyan lendületes és határozott típus maga Satriani is: a legjobb zenekarokba hívták már játszani, de ő mindig maradt a saját elképzelésénél, legfeljebb egy-egy koncerten, illetve lemezen jelent meg közreműködőként. Ő kísérte Mick Jaggert egyik ausztrál és japán körútja során, Alice Cooper és a Blue Oyster Cult egy-egy lemezén is gitározott, de ami talán a legnagyobb elismerés, hogy a Def Leppard is őt szerette volna bevenni az együttesbe Ritchie Blackmore helyett.
Satriani viszont nem alkudott meg senkivel, inkább sorra készítette jobbnál jobb szólólemezeit. Az áttörést az 1986-os Not of This Earth hozta el neki annak idején: virtuóz gitárjátékával, gondosan felépített kompozícióival egy csapásra ismertté vált nemcsak szakmai körökben, de a közönség számára is - ami, valljuk be, nem kis teljesítmény egy olyan lemezzel, amelyen nincs egyetlen hangnyi ének sem. És a sikert csak fokozta a következő, Surfing With the Alien címet kapott album.
A közönségnek még 1989-ig kellett várnia, hogy a gitáros zseni énekhangjával is megismerkedjen - erre végül a Flying in a Blue Dream című lemez kapcsán került sor. Az egyik vokális szám, a One Big Rush nagy sláger lett, melyet Cameron Crowe (a Jerry Maguire és a Vanília égbolt rendezője) is felhasznált, itthon kevésbé ismert, Say Anything című filmjéhez.
Satriani aztán - a szólólemezek mellett, mintegy mellékesen - összehozott egy olyan formációt, amellyel tényleg magasra tette a mércét a gitárzenék művelői számára. A G3-ról van szó, melyet gyerekkori barátjával, Steve Vaijal közösen valósított meg, de velük játszott többek között Yngwie Malmsteen vagy a Dream Theaterből ismerős John Petrucci is.
A New York-i születésű zenésznek egyébként oktatói munkássága is igen jelentős volt: már gyerekkorában tanította gitározni a környékbeli gyerekeket (köztük Steve Vait is), de később, Kaliforniába költözve is gitároktatóként kereste a kenyerét. Tegyük hozzá, igen jól tette a dolgát, hiszen nem is akármilyen zenészek kerültek ki a keze alól: többek között Kirk Hammett a Metallicából és a Primus-tag Larry LaLonde is nála tanult. Satriani aztán kifejlesztette hangszerének egy új típusát is, amelyet rögtön sikerült is eladnia a neves Ibanez cégnek.
Satriani a munkássága során tizenhárom Grammy-jelölést gyűjtött be, és eladott legalább tízmillió lemezt. Legújabb albumát, a márciusban megjelent Super Colossal-t kedden mutatja be a magyar közönségnek - minden bizonnyal most is együtt lesz játékában az ész és a szív, amely mind az intellektuális, mind az érzelmi hallgatókat meg fogja győzni.