"Nem hagyom el Amerikát"
Vas Jánosnak nem lesz egyszerű dolga bekerülni a Dallas Stars együtteséhez, ugyanis a texasi alakulatban rengeteg jó csatár játszik, aki ráadásul kizárólagos NHL-es szerződéssel rendelkezik, nem úgy, mint a magyar csatár, akinek a tartalékbajnokságban érdekelt Iowa Starshoz is érvényes - kisebb jövedelmet biztosító - kontraktusa is van.
A fiatal csatárt 2002-ben - Gröschl Tamás és Szuper Levente után - harmadik magyarként draftolták a világ legjobb bajnokságában, Szuper után a második, aki NHL-szerződést kapott, s az első, akinek mindez mezőnyjátékosként adatott meg.
Vas "Jankót" telefonon értük utol Dallasban, s az elmúlt hetek eseményeiről kérdeztük.
"Szeptember 13-án utaztam vissza Dallasba Magyarországról, s részt vettem az NHL fiataljainak rendezett nyolccsapatos tornán. Remekül éreztem magamat, folyamatosan az járt a fejemben, ha nincs nyugalom már a megérkezésem napjától kezdve, akkor gyorsabban felveszem a ritmust. Úgy érzem, jól is ment a játék, ugyan Dallas Stars néven futottunk, NHL-es mezben szerepeltünk, de messze nem a felnőtt csapat meccselt. A torna lényege, hogy mindössze négy olyan játékos léphetett jégre egy-egy gárdában, akinek már volt NHL-tapasztalata, a többiek csak mind frissen draftolt, vagy a nagycsapat kapujában toporgó fiatalok lehettek."
- Ki dirigálta a csapatot?
- A farmcsapat, az Iowa Stars két szakvezetője, de eljött a meccsekre például a Dallas másod-, egyben kapusedzője, Andy Moog is. A lelátón ezúttal csak családtagok, és a szigorúan vett szakmabeliek voltak.
- Egyfajta bemutatójelleget öltött a minitorna?
- Így van, ezért is vagyok büszke arra, hogy jól ment a játék: négy találkozón két gólt ütöttem és három gólpasszt adtam.
- A meccsek után azonban az út ismét a farmcsapathoz vezetett...
- Igen, sajnos az előszezonban már nem kaptam lehetőséget, de így is nagy élmény volt az az egy hét. Sajnos a Dallas Stars kerete hemzseg a csatároktól, olyanok is visszakerültek a farmcsapathoz, akiknek talán már a keretben lenne a helye. Így kaptuk vissza Loui Erikssont, aki tavaly újoncként majdnem pontkirály lett, Junior Lessardot vagy éppen Joel Lundqvistet is.
- Milyen állapotban érzi magát?
- Kiváló formában vagyok, Dallasban az erőfelmérő vizsgálaton is látszott ez, hiszen minden eredményem jobb volt a tavalyinál a fekvőtámasz-gyakorlatoktól kezdve a futópadig.
- Akkor idén is marad az Iowa Stars?
- Egyelőre úgy néz ki, igen. Ahhoz, hogy bekerüljek az NHL-be, nem elég jól játszani, szerencse is kell. Fiatal vagyok, amíg erőt érzek magamban ahhoz, hogy eljussak a legmagasabb szintig, addig nem hagyom el Amerikát. Európa csak akkor jöhet szóba, ha itt nem csinálok karriert.
Pincési László
***
Sztárok, csapatcserélők, újoncok
Magyar idő szerint csütörtök hajnalban kezdődik az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) 2006/07-es idénye. A szervezet kiheverte a játékosok és a klubtulajdonosok közötti, a 2004/05-ös évadot teljesen ellehetetlenítő bérvitát. A gólgazdagabb és izgalmasabb mérkőzéseket eredményező szabályváltoztatások és a fizetési maximum (csapatonként jelenleg 44 millió dollár) bevezetése jótékony hatása révén a nézők visszatértek a csarnokokba.
Az esélyekről nincs értelme vitatkozni, mert a szezon eleve hosszú, sérülések, formahanyatlások és játékoscserék miatt felborulhatnak a kezdeti erőviszonyok. Abban viszont sokan egyetértenek, hogy - miként az előző idényben - a gyors, és nem kizárólag védekező együttesek közül kerülhetnek ki a befutók.
A nyári holtszezonban rengeteg tranzakciót bonyolított le a 30 csapat. A legjelentősebb cserék között található a finalista Edmonton Oilerst az Anaheim Ducks kedvéért elhagyó Chris Pronger, a Boston Bruinshoz igazolt szlovák óriás, Zdeno Chara (ex-Ottawa Senators), a Colorado Avalanche-től a Calgary Flameshez távozó Alex Tanguay, a Chicago Blackhawkst választó Martin Havlat (Ottawa), a Columbus Blue Jacketsbe térő Fredrik Modin (Tampa Bay Lightning), a Dallas Starshoz ment Eric Lindros (Toronto Maple Leafs), s a Detroit Red Wingshez visszatérő Dominik Hasek (Ottawa).
Az NHL történetének leghosszabb eltiltását letöltő Todd Bertuzzi otthagyta Vancouvert és a Florida Panthershez igazolt Robert Luongo kapusért cserébe. Rob Blake (ex-Colorado) visszament Los Angelesbe, ahonnan viszont Jeremy Roenick költözött el Phoenixbe Ed Jovanovskival (ex-Vancouver) együtt. A St. Louis Blues megszerezte Bill Guerint a Dallastól és Manny Legace-t Detroitból.
A Toronto jól igazolt: a Maple Leafshez került Michael Peca Edmontonból, Pavel Kubina Tampából és Andrew Raycroft Bostonból. A New York Rangers megkaparintotta Brendan Shanahant a Red Wingstől, le kellett viszont mondania Tom Potiról, aki a városi rivális Islanderst választotta. Martin Gerber elkerült a címvédő Carolina Hurricanestől és Ottawába ment pótolni Haseket.
A fiatalok is egyre komolyabb szerepet kapnak. Az előző idény újoncának választott orosz Alekszandr Ovecskin (Washington Capitals), valamint a kanadai Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins) mellett a szintén orosz Jevgenyij Malkin is feltűnt. Igaz, miatta az orosz szövetség pert indított, mert a Pittsburgh kedvéért megszökött a Metallurg Magnyitogorszk finnországi edzőtáborából.
Vannak olyan sztárok, akik a visszavonulás mellett döntöttek. A legismertebb közülük Steve Yzerman, a Detroit legendás alakja, aki a klubvezetésben kapott helyett. A philadelphiai Keith Primeau és Eric Desjardins, a torontói Tie Domi és a chicagói Eric Daze is a búcsút választotta.
Az április elejéig tartó alapszakaszban a csapatok 82-82 mérkőzést játszanak, és főcsoportonként a legjobb 8-8 folytatja a kieséses rendszerű rájátszásban. Ott a párharcok négy győzelemig tartanak.