Lehetőségek és lemondások - külföldi munkavállalás

Vágólapra másolva!
Magasabb fizetés reményében és nyelvtanulási ambícióktól fűtve, sok honfitársunk gondolja úgy, hogy külföldön próbál szerencsét. A valóság azonban sokszor teljesen más, mint az itthon szövögetett vágyálmok. Az [origo] külföldi munkával foglalkozó fórumában az egyik leggyakoribb jó tanács: legyél bátor, vállalj el mindent, és mondjál le sok mindenről!
Vágólapra másolva!
Külföldi munkahttp://forum.origo.hu/forum/forumServlet?act=show&fid=55350

Az [origo] ezúttal a legális külföldi munkavállalásnak járt utána a leggyakoribb célországokban. Természetesen sok helyen igen könnyen lehet illegálisan is munkát találni (lásd a topikhozzászólásokat), de ekkor - az adott ország törvényeitől függően - pénzbüntetést és kitoloncolást kockáztat a feketemunkán kapott külföldi. Legálisan a számítástechnikusok, orvosok, mérnökök juthatnak legkönnyebben munkához a diplomások közül, de sok országban nagy az igény szakácsok, építőipari munkások, ápolónők iránt. A mesés fizetésekről szóló híreket érdemes fenntartással kezelni, ugyanis a hazai átlagkereset többszörösét jelentő bért is igen könnyű elkölteni egy olyan országban, ahol az árszínvonal is többszöröse a Magyarországon megszokottnak. A fórumhozzászólásokból az derült ki, hogy a legtöbb pénzt lakásbérlésre és különböző szolgáltatásokra (orvos, biztosítás) költik a kint dolgozó magyarok, akiknek sokszor spártai körülmények között kell élniük, hogy valamit félre tudjanak tenni.

Karriercentrumhttp://allas.negyed.hu/job.php

Különböző kormányszerződések alapján több ország, például Németország és Ausztria is vállalta, hogy - korlátozott számban - közvetít munkaerőt az ottani cégeknek, így az is jó eséllyel juthat munkához, akinek nincs kapcsolata és nem talál magának itthonról külföldi munkaadót. Magyarország ilyen munkavállalási egyezményeket kötött Svájccal, Németországgal, Ausztriával, Luxemburggal, Szlovákiával, Romániával és Franciaországgal. A pályázat módjáról a Megyei Munkaügyi Központok vagy a Foglalkoztatási Hivatal ad bővebb felvilágosítást. A közvetítés ingyenes.

Németország

Németországban a legális munkavállalás feltétele a munkavállalói vízum - ez szükséges a tartózkodási engedély megszerzéséhez is - amit a magyarországi német nagykövetségen lehet igényelni. A vízum kérelméhez csatolni kell a leendő munkáltató által aláírt munkaszerződést, amit a követség továbbküld az illetékes német munkaügyi hivatalhoz, ahol megvizsgálják, hogy van-e az adott munkakör betöltésére alkalmas német állampolgár a nyilvántartásukban. Ha nincs megfelelő kvalifikáltságú munkanélküli az adatbázisban, akkor jó esély van rá, hogy megítélik a vízumot, és már lehet is csomagolni. Anyagilag azért nem árt rendesen felkészülni az első hónapokra, ugyanis a kiutazás után bérelni (esetleg venni) kell egy lakást, mert a bérlést igazoló papírral lehet igényelni tartózkodási engedélyt, amit az útlevében tüntetnek fel. A tartózkodási engedélyen szerepel, hogy csak annál a cégnél dolgozhat a külföldi, ahol a munkaszerződést megkötötték és amire a vízumot kapta, így ha kirúgják az ambiciózus munkavállalót, vagy esetleg felmond, automatikusan érvényét veszti tartózkodási engedélye. A fenti procedúra - egy domotor nevű topikíró tapasztalatai szerint - mintegy hat hónapot vesz igénybe, szemben a követségen ígért hat-nyolc héttel. Ugyanez a topkíró jegyezte meg, hogy Németországban akkora a hiány IT-szakemberekből, hogy létezik egy külön IT-vízum is, amit napok alatt megadnak. Ezt támasztja alá a német nagykövetség honlapján elhelyezett IT azonnali program link is, ahol a szövetségi kormány külföldi számítógépes szakemberek számára meghirdetett programjáról lehet tájékozódni.

Közvetített véndégmunka-vállalás

Németország jelenleg mintegy kétezer főt fogad évente úgy, hogy vállalja - a két ország közötti egyezmény keretében - a megfelelő munkahely megkeresését is. Az egyezmény kínálta lehetőséget csak egyszer lehet igénybe venni. Kizáró ok, ha valaki - akár részletekben is - 11 hónapot már dolgozott Németországban. A vendég-munkavállalásra a helyi munkaügyi központoknál lehet pályázni az ott adott űrlapon és mellékletekkel. Amennyiben a pályázó már megtalálta a kinti céget, és munkaszerződést kötött vele, úgy másfél-két hónap, amíg a pályázó megkapja a munkavállalási engedélyét. Ha közvetítést kér, úgy ez több hónapba is kerülhet. A pályázatot elnyerő munkavállalónak az igazolásokkal a német konzulátuson kell vízumot kérnie.
A vendégmunka-vállalás pályázati feltételei:

  • magyar állampolgárság,
  • 18-40 év közötti életkor,
  • szakképesítés és szakmai gyakorlat, vagy legalább 3 éves igazolt jártasság egy adott szakmában,
  • a munkakör ellátásához szükséges szintű német nyelvtudás (nyelvvizsga nem feltétel),
  • büntetlen előélet

Közvetített szezonális munka

Németország minden évben, maximum 3 hónapnyi időtartamra fogad munkásokat a mező- és erdőgazdaságban, a vendéglátó iparban, a zöldség-gyümölcs- és a fafeldolgozásban. A szezonális munkaszerződés nem hosszabbítható meg, és egy évben csak egyszer köthető meg. A munkások számát nem korlátozzák, ugyanis annyian mehetnek, amennyit a németek igényelnek. Szakképzettség - ha a munkaadó nem igényli - nem szükséges, ráadásul életkori megkötések sincsenek. Erre a típusú munkákra is a lakcím szerinti munkaügyi központoknál lehet jelentkezni.