G. Fodor Gábor szerint a beszéd üzenete, hogy „most kell észnél lenni”, ugyanis a háború miatt 2023 a legveszélyesebb év lesz.
Hatalmas nyomás alatt állunk. Azt is mondhatnám, a beszédből idézve a példát – vadnyugati hasonlattal élt a miniszterelnök – mi van akkor, ha fellázad a vadnyugat. A nyugat úgy tűnik, hogy megőrült. Eldöntötte, hogy háborút akar, nem lokalizálta a konfliktus, hanem kiterjesztette, általános érvényűvé tette.”
A stratégiai igazgató szerint: „A miniszterelnök arról beszélt, hogy a béketábor elfogyott, egyedül maradtunk a Vatikánnal és rajtunk is hatalmas a nyomás. Egész Európa annak a küszöbén áll, hogy bármelyik pillanatban belesodródhat a háborúba. Ebben a helyzetben kell észnél lenni, mert aki azt gondolja, hogy a háborút menedzselni tudja az túlbecsüli a saját erejét és lebecsüli a háborúnak a veszélyes természetét.”
Kiemelte továbbá azt is, hogy „nagyon kemény nyomásnak kell eleget tenni és ebben kell megpróbálni valahogy fenntartani a céljainkat”.
A beszéd arról is szólt, hogy nem mondunk le a céljainkról, csak az eszközöket választjuk meg a célok érvényesítéséhez. A háborút illetően ez azt jelenti, hogy ki kell maradni belőle. A NATO-val kapcsolatban azt jelenti, hogy nekünk nagyon fontos a NATO részvétel, de a NATO védelmi szövetség, nem háborús szövetség, ezért nem fogunk részt venni semmiféle hadi eseményben, ellen fogunk állni. Azt is jelenti, hogy természetesen elismerjük, hogy Ukrajna az áldozat, de ebből nem következik, hogy őrültségeket tennénk, tehát fent fogjuk tartani a kapcsolatunkat Oroszországgal és a tűzszünet, valamint a békemegállapodás sürgetése mellett vagyunk.”
G. Fodor Gábor úgy véli, hogy „a másik probléma, ami veszélyt jelent és amit menedzselni kell, azaz infláció, ami nagyrészt a háború következménye”.
Kifejtette, hogy a brüsszeli elhibázott szankciók eredője az elszabadult infláció, ami maga alá gyűri Európát és „óriási nehézségeket jelent”. Magyarország azt tűzte ki célul, hogy „megfékezi és egyszámjegyűvé teszi az inflációt”.
Hangsúlyozta:
Ha Brüsszel háborút akar, akkor háborúzzon az infláció ellen, de ehelyett az inflációt növeli, úgyhogy a nemzetállamokra marad ennek a helyzetnek a megoldása.”
„Ha a Gyurcsány Ferenc vezette ellenzék lenne kormányon mi lenne az országgal? Ez még egy szerencsés helyzet, hogy olyanok vannak a kormánynál, akiknek van tapasztalatuk a válságkezelésben, meg abban, hogy kivédjék a nemzetközi befolyásolási kísérleteket” – értékelt.
A politológus szerint volt egy harmadik eleme is annak a veszélylistának, amiről a miniszterelnök beszélt, ez pedig a kulturális háború, amit Amerika kezdett el és amiben komoly sikereket ért el.
A szoftpolitika területén az egész világot meghódította a Coca Colától kezdve a filmeken át az életérzésig és most néhány éve jött az őrület: a gender. A gender tekintetében is nyomás alatt állunk, s a pedofília ügye, ami a beszéd végén hangzott el, az azt jelenti, hogy ebben is állást kell foglalnunk és ellen kell állni a nyomásnak. Az a kérdés, hogy fogunk erre reagálni? Úgy fogunk-e reagálni, hogy beadjuk a derekunkat és akkor elkezdjük közben mentegetni a pedofíliát, hogy ez csak egy szexuális orientáció mondjuk, vagy pedig azt mondjuk megálljt parancsolunk ennek az őrületnek, és egy normális, józan és határozott választ adunk erre, ami a zéró toleranciát jelenti és a legszigorúbb gyermekvédelmi törvényeket Európában.”
Kiemelte: „Ennek a kijózanító beszédnek a mélyén az van, hogy rajtunk is múlik, mi hogyan állunk ehhez a történethez. Egy lelki tartást is igényel, hogy amikor baj van, tudnunk kell, hogy a mi szempontjaink szerint mi a helyes.”
Ez egy nagyon realista, nagyon kemény beszéd volt, amely nyíltan beszélt arról, hogy Magyarország nemzetközi befolyásolási törekvések alatt áll. Beleakarnak minket kényszeríteni a háborúba és nagyon veszélyes időket élünk. Bármelyik pillanatban egész Európa belesodródhat a háborúba, most kell észnél lenni”
– zárta gondolatmenetét.