Az angol gasztronómiában járatosak előtt ismert, hogy a hagyományos Yorkshirepuding egyik fontos összetevője a zsíros faggyú. Az internet világában otthonosan mozgó Z generáció tagjai mostanában felfedezték a marha- és birkafaggyú és/vagy zsír felhasználásának egyéb módját. A TikTokon gombamód szaporodó kisfilmeken az ifjak faggyúval és/vagy zsírral kenik pattanásokkal tarkázott arcukat. A rövidfilmekhez fűzött magyarázat szerint az új csodaszer csökkenti vagy meg is szünteti a pattanásokat, az ekcémát, és elősegíti a gyönyörű, majdhogynem porcelánszerű bőr kialakulását.
A@wellhealthylife influenszere szerint a szokatlan összetevőnek köszönhetően gyakran azt hiszik, hogy arcfeltöltő beavatkozáson esett át.
Ha egy évvel ezelőtt azt mondod, hogy marhazsírt kenek az arcomra, lehülyézlek. Majdnem 30 vagyok, de a bőröm most jobban néz ki, mint 21 éves koromban. Mindenki azt hiszi, hogy Botoxot használok, pedig a marhazsír a titok nyitja, amit természetes Botoxnak nevezek, mert pontosan ugyanaz a hatása, mint a Botoxnak, de százszor olcsóbb. A korai öregedés oka, hogy a bőrápoló szerek mindegyike tele van vegyszerrel”
– fejtette ki egyik TikTok videójában.
„Ez a cucc csodát tesz a bőrrel” – lelkendezett @jasminealisha___. – „Fenomenális lesz tőle a bőröd.” A@holistichealinglucy néven jelentkező influenszer bizton állítja, hogy hidratálja a bőrt.
Az év elején Kourtney Kardashian modell és tévés személyiség márkája, a Poosh is ajánlotta a marhafaggyút, mondván, „elősegíti a bőr természetes védekező képességét.” A TikTokerek azt javasolják, hogy a zsírt hidratálóként használják a le nem mosott bőrön.
A faggyú hirtelen jött népszerűségéből több ismert márka is hasznot akar húzni, megjelentek kisebb, nagyobb tégelyekbe zárt zsírok az interneten.
A Fat Cow rövid idő alatt több mint 31 ezer like-ot gyűjtött össze. A kb. 40 fontba (kb. 20 ezer forint) kerülő termékről azt írják a weboldalukon, hogy „a bőr természetes faggyújával szinkronizáló összetevőket tartalmaz.”
Egyes márkák saját recepteket is kínáltak, felfedik a leghatásosabb módszereket, amelyekkel a marhazsírból arcápolót lehet készíteni. Ráadásul, nem kell vagyonokat költeni a drogériákban, elég, ha betér a pattanásos bőrű ifjú a henteshez. A MailOnline témával kapcsolatos írásából kiderül, hogy
a felhasználók azért némileg megosztottak az új trenddel kapcsolatban, többen kételkednek marhazsírban és/vagy faggyúban a hagyományos kozmetikumokhoz képest.
A szer hatásosságának kétségtelen bizonyítékai nagyrészt hiányoznak, bár egy tanulmány azt sugallja, hogy a marhafaggyú használata irritáló, és fényérzékenységet is okozhat. Mások a szagára panaszkodnak, amely – vajon miért? – a marhahúsra emlékeztet.
Dr. Hadley King New York-i bőrgyógyász korábban elmondta a DailyMail.com-nak, hogy „a marhahús zsírja kétségtelenül hidratáló tulajdonságokkal rendelkezik, de számos alternatíva létezik, amelyek magasabb antioxidáns- és gyulladáscsökkentő hatásúak. Az állati eredetű termékek antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságai alacsonyabbak a növényiekénél. A marhazsír megzavarhatja a bőr védőrétegét, mivel olajsavakban gazdag.”
A TikTokon terjedő klipek kapcsán néhányan szkepticizmusukat fejezték ki az állítólagos „csodaszerrel” kapcsolatban.
„Ez egy újabb túlárazott csodabalzsam, amely az emberek bőrbetegségektől való megszabadulásának vágyát lovagolja meg”, írta egy hozzászóló, míg a másik józanságra int: „Használják a józan eszüket! Ne kenjen marhazsírt az arcára, csak fogyasszon kevesebb tejterméket!”