A Moszkva téri iroda az újonnan belépett dolgozók munkahelyi előmenetelét is nyomon követi majd. Böhm György, a McDonald's HR-és tréningigazgatója elmondta: folyamatosan dolgoznak a különféle munkalehetőségiek vonzóbbá tételén. Most például étteremvezető-helyettesi tréningprogramjukra várják 18 év feletti, középfokú vagy magasabb iskolai végzettségű pályakezdők jelentkezését. A résztvevők átlagosan 8 hónap alatt, 4 lépcsős kiválasztást követően (önéletrajz, interjú, AC, éttermi nap) válnak vezetőkké.
91 ezer kezdőknek, 280 ezer az étteremvezetőknek
Bár a vezetői pozíciókban elérhető bérekről nem esett szó, a gyorsétterem dolgozóit nem veti fel a pénz. Egy frissen belépett, érettségi előtt álló, szakmunkás végzettségű fiatal bruttó 91 ezer, a 2 hónapos betanulás során "kitréningelt" munkatárs 100 ezer, az oktatóként dolgozók bruttó 113 ezer forintos bérért dolgozik. Az étterem-vezető helyettesi pozíció előszobájaként ismert swing menedzseri munkakörben 131 ezer, étteremvezető-helyettesként 182 ezer, míg étteremvezetőként bruttó 281 ezer forintot keresnek. Érettségivel az utóbbi bér már vonzónak számít, igaz, ez a 7 ezer dolgozóból csak a 92 étterem vezetőjének adatik meg.
Szabadulna a cég a Mcjob szótól
A McDonald' s a hónap dolgozói számára bruttó 15 ezer forintot, az év dolgozójának 1 havi pluszfizetést, emellett cafeteria - rendszert, dolgozói étkezést kínál, és éttermenként egy, a felsőoktatásban résztvevő fiatal számára évi 100 ezer forintos ösztöndíjat ajánl fel.
A gyorsétterem-lánc nem véletlenül igyekszik polírozni presztízsét. A cégnél a fluktuáció 50 százalékos, az angol nyelvben ráadásul már külön kifejezés született a munkavállalók körében általában nem túl népszerű munkára: a Mcjob a rosszul fizetett, szakképzettséget nem igénylő, társadalmilag kevéssé megbecsült és előrelépési lehetőséget nem kínáló állások ragadványneve, amely már az angol szótárakban külön bejegyzésként is szerepel. Utóbbit az amerikai anyacég töröltetni akarja az oxfordi szótárból.
Takács Gabriella