Diplomáciai vita az angliai munkavállalásról

Vágólapra másolva!
A Külügyminisztérium azt tanácsolja a magyar munkavállalóknak, hogy alaposan fontolják meg, akarnak-e munkát vállalni az Egyesült Királyságban - hangsúlyozta Szelestey Lajos külügyi szóvivő. A Külügyminisztérium azért figyelmeztet, mert egyre többen jelentkeznek az angliai magyar képviseleten, akik segítségre szorulnak, mert elvesztették állásukat, vagy a kiutazás után nem találtak maguknak munkát A brit nagykövetség szerint a magyar kommüniké nem tárgyilagos, és a szigetország továbbra is szívesen fogadja a magyar munkavállalókat.
Vágólapra másolva!

Alaposan fontolják meg tervüket mindazok, akik a súlyos szigetországi gazdasági helyzet dacára munkavállalási céllal az Egyesült Királyságba akarnak utazni. A válság ugyanis Nagy-Britanniát még érzékenyebben érinti, mint a többi uniós tagállamot" - írta közleményében a külügyi szóvivő.

Kevesebb az álláshely, több a munkanélküli

Szelestey Lajos kiemelte: "drasztikusan" csökken az állások száma, a munkanélküliség növekedési rátája kétszer akkora, mint az európai átlag. Nem egyszer előfordul, hogy nagyobb cégek egyik napról a másikra több ezer embert bocsátanak el - tette hozzá.

A Külügyminisztérium értékelése szerint "nullára zuhantak" az esélyei azoknak, akik most akarnak belépni a brit munkaerő piacra, a helyszínen jóformán lehetetlen állást találni. Ráadásul egyre gyakrabban történik meg, hogy a munkáltató az érvényes szerződés ellenére sem hajlandó kifizetni a teljes bért, vagy más módon szegi meg a megállapodást - mutatott rá Szelestey Lajos.

A Külügyminisztérium azért tartja fontosnak a figyelmeztetést, mert egyre többen jelentkeznek az angliai magyar képviseleten, akik segítségre szorulnak, mert elvesztették állásukat, vagy a kiutazás után nem találtak maguknak munkát - hangsúlyozta a szóvivő.

A brit nagykövetség másképp látja

A budapesti brit nagykövetség szerint a Külügyminisztérium közleménye nem nyújt tárgyilagos tájékoztatást a magyar állampolgárok számára a brit munkaerőpiaci feltételekről. "A brit gazdaság valóban recesszióban van és a munkanélküliség is növekszik. Ugyanakkor nem értünk egyet azzal a megállapítással, miszerint a gazdasági válság érzékenyebben érinti Nagy-Britanniát, mint más államokat"

A diplomáciai képviselet szerint a brit kormány és jegybank komoly, nagy horderejű lépéseket tett és tesz annak érdekében, hogy az ország a lehető leghamarabb kilábaljon a válságból. A brit munkáltatók legnagyobb része teljes mértékben tiszteletben tartja törvényi és alkalmazottaival szembeni szerződéseiben vállalt kötelezettségeit - mutatott rá a közlemény.

Jogsérelem esetén ingyenes segítség

A nagykövetség nem tudja, hogy a Külügyminisztérium milyen forrásból értesült arról, hogy a brit munkáltatók egyre nagyobb mértékben szegik meg megkötött munkaszerződéseiket. Abban a néhány esetben, ahol a dolgozók valóban ilyen jellegű problémával szembesülnek, a károsultak ingyenes segítséget kaphatnak a Citizens Advice Bureau-tól és a törvény védelme alatt állnak - emelte ki a diplomáciai képviselet.

A nagykövetség emlékeztetett, hogy Nagy-Britannia az elsők között nyitotta meg munkaerőpiacát Magyarország és más 2004-ben csatlakozott EU-tagországok állampolgárai előtt. "A brit munkaerőpiac továbbra is nyitott. Országunk szívesen fogadja a magyar munkavállalókat. A megfelelő képességekkel rendelkező munkavállalókat továbbra is nagyszerű lehetőségek várják. Azt tanácsoljuk, hogy a potenciális munkavállalók alaposan készüljenek fel és gondosan válogassanak a munkalehetőségek között, mielőtt Nagy-Britanniába utaznak" - tette hozzá a nagykövetség.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!