Nagy kivetítőn éppen meccset eldöntő 11-esek folynak, néhány asztalnál a csapatokért izguló társaságok sörözgetnek, egy külön asztalnál pedig "egyenpólóba" öltözött személyzeti tanácsadók várják az érdeklődőket. Mindeközben az egyik sarokban éppen egy szakmai megbeszélés folyik, ahol a tanácsadáson túl már konkrét állásajánlatról is szó esik. Ez a kép fogadott a Király utcáról nyíló Gozsdu-udvarban kedden a késő délutáni órákban.
A "focimezes karrier-tanácsadás" a Karrier Hungária személyzeti tanácsadó kezdeményezése. Egyrészt ügyes PR-fogás a magyar tulajdonú HR-szolgáltató iránti figyelem felkeltésére. Másrészt egy álláskeresői igény kielégítésére tett kísérlet. "Rendszeresen fordulnak hozzánk a pályázók azzal kapcsolatban, hogy segítsük őket hasznos tanácsokkal az álláskeresés során. Mivel sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy komolyabb összegeket fizessenek ki karrier-tanácsadásra, ezért arra gondoltunk, hogy a foci-világbajnokság ideje alatt ingyenesen segítünk az érdeklődőknek" - mondja Kelemen Orsolya, a Karrier Hungária senior tanácsadója.
Ellazít a Gozsdu-udvar?
Az elképzelés szerint a futball vb-s körítés és a Gozsdu-udvar hangulata ellazítja az álláskeresőket. Egy hanyagul keresztberakott álláskeresői lábból ítélve ez meg is valósul. "Érezni, hogy lazábbak így az emberek, mintha egy irodában beszélgetnénk, de mi is megpróbálunk a környezethez igazodni. A beszélgetéseket kicsit kötetlenebb stílusban vezetjük és most a tegeződés sem jelent problémát. "Igyekeztünk a két meccs közé időzíteni a beszélgetéseket, hogy senki ne maradjon le egyetlen fontos cselről vagy gólpasszról se és ne kelljen a tanácsadás mellett a szeme sarkából a kivetítőre sandítania" - fogalmaz Kelemen Orsolya.
Tesztelhető a nyelvtudás
A tanácsadásra telefonon keresztül lehet beregisztrálni, de szemmel láthatóan hamar sorra kerül az is, aki jelentkezés nélkül érkezik a helyszínre. "A regisztráció előnye, hogy biztosan nem kell várni, és ha előre elküldi a jelentkező az önéletrajzát, akkor a tanácsadó már felkészülve érkezik a beszélgetésre" - indokolt optimistán a tanácsadóhölgy.
A jelentkezők között vannak éppen állást keresők, illetve munkahellyel rendelkezők is. "Eddig főleg felsőfokú végzettségű pályakezdők és 1-2 éves tapasztalatot gyűjtött fiatalok jöttek pénzügyi, informatikai, logisztikai területekről, de volt jogász jelentkező is. Elsősorban arra vártak választ tőlünk, mit kínál a munkaerőpiac, milyen irányban folytassák karrierjük tervezését" Aki kéri, annak a nyelvtudását is letesztelik és értékelik a jelenlévő tanácsadók. "Az ideérkezők között az angol nyelvtudás szerencsére már-már természetesnek számít, azonban előfordul, hogy az önéletrajzban feltüntetett második nyelv inkább csak papíron, vagyis passzív tudásban létezik."
Óvakodjunk a túlzott reményektől
A segítő szándékú kezdeményezés kapcsán érdemes tisztában lenni az állásközvetítői piac logikájával. Már csak azért is, hogy ne érjen csalódás. Munkaszerződést a Gozsdu udvarban nem kínálnak. A személyzeti tanácsadók és a fejvadászok nem azért vannak, hogy a hozzájuk forduló álláskeresőknek állást vadásszanak, hanem hogy fizető ügyfeleik - a munkaadók - üres pozícióit betöltsék. Akit alkalmasnak tartanak, azt megbízójuknak javasolják, ám a végső szót a megbízó mondja ki. Egy munkaerő-közvetítő cégnek ennek ellenére fontosak az álláskeresők, a velük való kapcsolattartás, ugyanis minél szélesebb az adatbázisuk, annál könnyebben tudják az üres álláshelyeket betölteni.
Álláskeresői szempontból egy-egy ilyen karrier-tanácsadásból azonban sok minden kihozható. Visszajelzés szerezhető HR-esektől, kiszűrhetőek a nagyobb hibák a pályázási anyagban, körülhatárolható a reálisan megpályázható állások köre, az elérhető fizetés vagy - ahogyan hallottuk - tesztelhetjük angoltudásunkat. A formabontó HR-akció egyébként nem példa nélküli. Két évvel ezelőtt az IBM informatikai multi hívta fel magára a figyelmet, amikor éjszakai szórakozóhelyeken népszerűsítette üzleti szolgáltató központjának üres állásait. A PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló cég pedig "Karrierpizza" néven futó toborzási akciójával igyekszik kötetlen légkört teremteni az egyetemeken a végzés előtt álló hallgatókkal.
Érdemes megjegyezni, hogy a HR-szolgáltatói szektorban létezik a karrier-tanácsadásnak "fizetős" változata. Az Egyesült Államokban ezt career coachingnak hívják. Ez nem csupán személyes elbeszélgetést takar, hanem konkrét állásokra pályázati anyagok közös összeállítását, pályaorientációs és pszichológiai tesztek kitöltését, állásinterjúk szimulálását.