Mielőtt álláshirdetések olvasásába és önéletrajzok elküldésébe kezdenénk, ajánlott önvizsgálatot tartani és néhány kérdésre választ keresni: "Milyen munkakörökben érezném jól magam? Szeretek másokkal együtt dolgozni vagy az önálló munkát szeretem? Milyen pozíció, feladatok tennének elégedetté? Dipomámmal milyen állásokat lehet betölteni? Mire van esélyem? A kis cégek vagy a multik világa vonz inkább?" Ha egyedül nem megy a megválaszolásuk, kérdezzünk ismerősöket, vegyük fel a kapcsolatot egyetemünk, főiskolánk Karrier Irodájával.
Kapcsolatok: jogi, újságírói pályán nélkülözhetetlen
A keresést érdemes több csatornán, párhuzamosan elindítani. Mivel az állások 60 százalékát nem hirdetik meg nyilvános fórumokon, érdemes a tanulmányok alatti szakmai gyakorlaton szerzett ismeretségeket, a baráti kört is megmozgatni. A jogi terület és a média világában különösen fontosak a kapcsolatok, míg az informatikában, a különböző mérnöki területeken, a pénzügyben sok betöltetlen pozíciót hirdetnek meg nyilvánosan.
Internet: céges weboldalak, "Karrier" szekciók
Emellett egyre nagyobb szerepe van az internetnek. Manapság szinte minden magára valamit is adó cégnek van weboldala. A nagyobb vállalatoknál általában Karrier szekció is található az oldalon, ahol az álláskeresők regisztrálhatják magukat az adatbázisba, és megtalálhatóak a betöltésre váró pozíciók.
Állásportálok: hirdetések és önéletrajz-elhelyezés
Szintén hasznos körülnézni az álláshirdetések megjelentetésére szakosodott állásportálokon - így a jobpilot.hu oldalon, ahol különféle szempontok szerint lehet keresni. A pályakezdők az oldalra feltehetik önéletrajzukat, amelyek között a munkaerőttoborzó cégek keresnek.
Ugyancsak hasznos, ha személyzeti tanácsadó cégek oldalán regisztráljuk magunkat, vagy bejelentkezünk hozzájuk interjúra. Utóbbival két legyet üthetünk egy csapásra: megmutatjuk magunkat és gyakoroljuk az állásinterjú-helyzetet.
Állásbörze: személyes találkozás a munkáltatókkal
Pályakezdők álláskeresésének népszerű fóruma az állásbörze, melyeket felsőoktatási intézmények rendeznek. Ennek a fórumnak az erőssége a személyesség. Az álláspiac másik oldalának több képviselővel kerülhetünk kapcsolatba néhány óra alatt. Megkérdezhetjük mindazt, ami az álláshirdetésből nem derül ki, első benyomást szerezhetünk a céges kultúráról. Ha cégekből felkészülten érkezünk, jó kérdéseket teszünk fel és őszinte érdeklődést mutatunk, nagyobb eséllyel hívnak be interjúra, mintha személytelenül pályáztunk volna.
Hideg hívás: nyerő lehet, de nagy a kudarcveszély
Egyszerű, de kudarcoktól nem mentes útja az állásszerzésnek, ha ismeretség és álláshirdetés nélkül, "hidegen" - felhívunk cégeket, és megkérdezzük a HR-osztály képviselőjétől, elküldhetjük-e önéletrajzunkat, van-e lehetőség személyes bemutatkozásra, keresnek-e munkatársat a végzettségünknek megfelelő pozícióba. A hívások többsége negatív válasszal zárul, ami kedvetlenné teheti az álláskeresőt, csökkentheti önbizalmát. Ha azonban egyszer éppen a hirdetés feladása előtt csípünk el egy céget, máris nyert ügyünk van.
"A pályázat elküldése előtt kérdezzenek rá, kinek címezhetik az e-mailt vagy a borítékot, ezután pedig érdemes az illetővel telefonon egyeztetniük. Ha elküldték személyre szóló levelüket, egy-két nap múlva telefonon rákérdezhetnek, pályázatuk megérkezett-e, illetve hogy mikorra várhatnak visszajelzést", javasolja Cservenyák Tamás, a DBM Magyarország ügyvezető partnere.