Külföldi szakmai gyakorlat az Erasmus programmal

Vágólapra másolva!
Az Erasmus ösztöndíjprogramról elsősorban a külföldi tanulmányok jutnak eszébe az (egykori) egyetemistáknak. Kevesen tudják, hogy 2007 óta van szakmai gyakorlatos programja. A hallgatók külföldi cégeknél tölthetnek el néhány hónapot és belekóstolhatnak a munka nyugat-európai világába. A tavalyi tanévben 530-an éltek a lehetőséggel. Kint járt fiatalokat kérdeztünk tapasztalatairól. Egy fejvadász pedig beszámol arról, milyen értéke van a külföldi szakmai gyakorlatnak az álláspiacon.
Vágólapra másolva!

Fodor Ágota a Corvinus Egyetem kertészeti karának hallgatója egy franciaországi tanulmányúttal kezdte Erasmusos pályafutását. "Montpellierben töltöttem egy félévet, és nagyon tetszett a kinti képzés, ezért megpályáztam a szakmai gyakorlatot is, amelyet Bordeaux-ban töltöttem. Franciaországban sokkal jobban működik a gyakorlati rendszer, ott egyetlen szervezet sem tekinti tehernek a gyakornokokat, mint Magyarországon" - meséli élményeit Fodor Ágota. "Talán a legjobb dolog az volt az egészben, hogy rengeteg barátságot és ismeretséget kötöttem a kint tartózkodásom alatt, amelyek mind emberileg, mind szakmailag nagyon tartalmasnak bizonyultak. A gyakorlat lejárta után nem sokkal visszatértem Montpellierbe egy másik szakmai gyakorlatra, amelyhez a korábban megszerzett ismeretségeim útján juthattam hozzá." A fiatal lány elmondta, még párját is franciaországi gyakorlatának köszönheti. "Most egy francia fiúval járok, akivel ugyanabban a csoportban voltunk a gyakorlatunk során és nagyon sokat segített nekem a beilleszkedésben. Igazából miatta is jöttem vissza egy újabb gyakorlatra és jövőmet is itt képzelem el Franciaországban."

A szállást és a közlekedést a munkaadó állta

Tóth Anita szintén "corvinusos", a Közigazgatási Karon tanul. A németországi Waiblingenben egy közigazgatási hivatalban, az úgynevezett Landratsamtban töltötte el a három hónapos gyakorlatát Waiblingen városban. "Az egyetem németországi testvériskolája biztosított gyakorlati helyet, szállást és közlekedési bérletet is, ezért sok mindenre nem volt gondunk. Így, hogy csak az ellátásunkra kellett költenünk aránylag jó pénznek számított az a 400 euró (110 ezer forint) havonta, amit ösztöndíj gyanánt kaptunk." Tóth Anita úgy véli, hogy nem mindegy, hogy a tanulmányok melyik szakaszában vesz részt a hallgató a külföldi szakmai gyakorlaton. "Többen mentünk ki egyszerre a karról és én voltam az egyetlen mesterképzéses hallgató, a többiek mind alapszakosok voltak. Úgy éreztem, hogy nekem hasznosabb volt a gyakorlat, mert már nagyobb háttértudással rendelkeztem. Mivel én már túl voltam egy magyarországi szakmai gyakorlaton is, volt összehasonlítási alapom mind az elméletre, mind a gyakorlatra vonatkozóan"

Sok területbe belekóstoltak

A fiatal lány azt is elmondta, hogy a gyakorlat során érezhetően más bánásmódban részesültek, mint német a gyakornokok. "Ha egy hasonló irodában Magyarországon töltöttem volna a gyakorlati időmet, akkor valószínűleg az idő nagy részében borítékolhattam volna. Nincs ez másképpen Németországban sem, a német gyakornokoknál nekünk sokkal több dolgot akartak megmutatni. Érezhetően fontos volt, hogy minél több területbe belekóstoljunk egy kicsit, így dolgozhattunk az építésügyi, a rendészeti, a fogyasztóvédelmi, élelmiszerfelügyeleti, állatvédelmi és állategészségügyi osztályokon, bepillantást nyerhettünk a környezetvédelmi igazgatásba, a hulladékgazdálkodásba, a közlekedési területbe, az oktatási és kulturális egységekbe, valamint továbbképzési részlegbe is - számolt be tapasztalatairól Anita.

Még nem belépő a munkahelyre

Csodákat viszont ne várjunk ettől a karrierépítésben. Ez szűrhető le abból, amit Kelemen Orsolyától a Karrier Hungária személyzeti tanácsadójától hallottunk. "A külföldi szakmai gyakorlat nem feltétlenül jelent közvetlen előnyt a többiekkel szemben a kiválasztás során". Azt azonban megyjegyzi, a gyakorlat garancia lehet arra, hogy a jelölt nyelvtudása aktív, hiszen idegen környezetben dolgozott. Utalhat arra is, hogy a jelölt bátor, bevállalós, és nem ijed meg váratlan kihívásoktól - de ezek a képességek csak strukturált mélyinterjú során derülnek ki és ezt követően értékelhetőek. A jelöltek általában nagyon hasznosnak érzik ezeket a hónapokat, belelátnak egy másik ország életébe, más gondolkodásmóddal találkoznak, ez nyitottabbá, toleránsabbá teheti őket, mely segítgeti az új munkakörnyezetbe való beilleszkedést is. Ha valakinek van lehetősége külföldre menni pár hónapra, mindenképpen érdemes kihasználnia, mert olyan tapasztalatot szerezhet, ami nem biztos, hogy az álláskeresésnél konkrét lépéselőnyt jelent, de biztos, hogy sok szempontból életre szóló élményt kínál" - fejtette ki véleményét a HR-es.

A legtöbben Németországba mennek

Bokodi Szabolcs, az ösztöndíjprogramokat országos szinten koordináló Tempus Közalapítvány munkatársa elmondta, hogy a program az üzleti és menedzsment tudományok területén tanuló hallgatók körében a legnépszerűbb, de igazából bármely szakon megpályázható. "A hallgatók döntő többsége nagyobb és közepes vállalatot választott gyakorlata helyszínéül, a kisvállalatok szerepe egyelőre csekélyebbnek tűnik. Az átlagos tartózkodási idő három hónap, a célországok közül pedig messze Németország örvend a legnagyobb népszerűségnek, oda pályáznak a legtöbben. A második helyen Spanyolország, a harmadik helyen pedig Olaszország áll."

A hallgatónak kell megszerveznie

Mindenki a saját felsőoktatási intézményében pályázhatja meg az Erasmus szakmai gyakorlatos ösztöndíjat. A pályázat feltételeit is a legtöbb esetben a kibocsájtó főiskola, vagy egyetem szabja meg. "Általában jó tanulmányi eredmény, valamint nyelvtudás és fogadó cég szükséges egy-egy pályázathoz. Utóbbit a hallgatónak magának kell megtalálnia és megszerveznie, és a jelentkezéshez már csatolnia kell egy fogadónyilatkozatot attól a szervezettől, ahol a hallgató a gyakorlatát letölti az ösztöndíj elnyerése esetén. Az ösztöndíj értéke átlagosan havi 430 euró (körülbelül 115 ezer forint), de ez változhat annak függvényében, hogy a fogadó cégtől kap-e a hallgató fizetést a gyakorlati ideje alatt. A hallgatónak ebből az összegből kell megoldania a szállást és az ellátást is, melyet a fogadó szervezethez hasonlóan maguknak kell megszervezniük" - mondta Bokodi Szabolcs.

Dorofejev Tamara

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről