A nyelvtudás megszerzéséhez szükséges idő számos tényezőtől függ. A két legfontosabb ezek közül a más idegen nyelv ismerete és a tanórákon kívüli rendszeres találkozás a nyelvvel - mondja Rozgonyi Zoltán, az Euro Nyelvvizsga Központ vezetője.
Az a diák, aki az első idegen nyelvet tanulja és a tanuláson túl valódi, élő helyzetekben csak minimálisan használja a nyelvet, hatékony oktatás mellett körülbelül 500-700 tanórával érheti el a B2-es szintet. A tanult nyelvvel rokonságban álló másik idegen nyelv ismerete (például indoeurópai nyelv) könnyedén lefaraghat ebből 150-200 órát, ha pedig közeli rokonról van szó (pl. angol-német, vagy neolatin nyelvek) akkor többet is.
Azt, hogy eredeti nyelvű filmek nézése, számítógépezés, a szakmai környezetben rendszeresen felbukkanó nyelvhasználat mennyit segít, nehezebb meghatározni. Aki inkább kitér az ilyen találkozások elől, annak keveset, aki örömmel veszi, sőt maga is keresi az ilyen helyzeteket, annak nagyon sokat.
A harmadik fontos tényező a tanár felkészültsége és személyisége. A tanulóra igazán figyelő, a tananyagot a tanuló személyére szabó, motiváló tanári támogatás óraszámokban és így forintokban is mérhető, hatalmas segítséget jelent.
Középfokról felsőfokra: újabb 150 óra
A B2-es szint elérését követően további 120-180 órányi nyelvtanulás után reális próbálkozni a C1-es nyelvvizsgával. Ezen a szinten a legfontosabb tényező a tanulás melletti önálló nyelvhasználat, a különböző műfajú szövegek gyakori olvasása, hallgatása. Ezek nélkül a mai kommunikációközpontú vizsgákon nehéz teljesíteni a felsőfokú vizsgakövetelményeket.
Magántanárral akár 2 millió is lehet
Az Euro Nyelvvizsga Központ vezetője szerint a magánoktatásban az óradíj jelenleg körülbelül 1000-től 4000 forintig terjedő sávban mozog a piacon. Így kezdő szintről indulva a B2-es szint eléréséhez magánúton legkevesebb körülbelül 600-700 ezer forintot kell fizetnünk, de ugyanez akár 2 millió forintba is belekerülhet attól függően, hogy egyénileg vagy csoportban tanulunk. A C1-es szint elérése további 200-600 ezer forinttal is terhelheti a pénztárcát. E számok fényében bizonyára sok szülő és diák is másképp tekint az iskolai évek alatt esetleg elbliccelt sok száz nyelvórára még akkor is, ha azok hatékonysága persze nem csupán a tanulón múlik.
20-40 ezer forint a nyelvvizsga díja
Ha tudásunkról bizonyítványt szeretnénk, ehhez adódik még hozzá a vizsgadíj. A Magyarországon akkreditált komplex - teljes, azaz írásbelit és szóbelit is tartalmazó - vizsgák díja 20-40 ezer forint között szóródik.
Célirányosan kell készülni a nyelvvizsgára
A nyelvvizsga sikerét nagymértékben növeli, ha ismerjük a ránk váró feladatok típusát, és ha nem akkor találkozunk először a feltett kérdésekkel. Ebben rutint a vizsgafelkészítő tanfolyamokon szerezhetünk. A nyelvtanulás vizsgát megelőző utolsó, 40-80 órás szakaszában a szakmailag alapos felkészítő tanfolyamok ára jellemzően 50 és100 ezer forint között mozog, csoportmérettől és óraszámtól függően - mondja Rozgonyi Zoltán.
A vizsgáztatók tapasztalatai szerint a legjellemzőbb azonban, a sok éven át elhúzódó, szünetekkel tarkított felkészülés.