Rohammentes életmód

Vágólapra másolva!
A közelmúltban az év gyógyszerévé választottak egy antiepileptikumot, amelynek tesztelésében magyar kutatók is részt vettek.
Vágólapra másolva!

Az alábbiakban interjút olvashatnak Halász Péter professzorral, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet epilepszia-centrumának vezetőjével, valamint Juhász Csillával, a készítmény magyarországi termékfelelősével.

Professzor úr, melyek ma az epilepszia gyógyításának leginkább bevett módszerei?
- A betegek közel háromnegyedét gyógyszeres kezelés útján vagy rohammentessé tudjuk tenni, vagy olyan ritkán vannak csak rohamaik, melyek nem befolyásolják jelentékenyen az életvitelüket. Az epilepszia mára gyógyíthatatlan betegségből jól gyógyíthatóvá vált. A betegek közel egyharmada azonban még új gyógyszerekre vár, mert a jelenlegi készítményekre rezisztens, vagy más okokból nem kezelhető velük. A másik megoldás a műtét, amely főleg a halántéklebenyi, vagy a katasztrófális gyermekkori epilepsziák esetében használatos eljárás. A harmadik utat a nem sebészi és nem gyógyszeres módszerek jelentik, így a külföldön már régóta használt, nálunk mostanában megjelenő neuromodulációs eljárás. Egy, a betegbe épített processzor révén a "bolygó-idegen" keresztül ingereljük az agyat és ez védő hatású a rohamok ellen.

A boldog családi együttlétért is...

A boldog családi együttlétért is...

Hány embert érint az epilepszia Magyarországon, illetve az egész világon?


A betegek száma adottnak tekinthető, vagy vannak elmozdulások?
- A szám általában adottnak vehető. A korai felismeréssel változhat ez a szám, ám itt sem valódi növekedésről van szó, hanem arról, hogy a rejtett eseteket felismerjük.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!