Levélben fordult a román oktatási és kutatási miniszterhez Hiller István, amelyben kifogásolta, hogy a múlt héten két magyar nemzetiségű lektort kizártak az oktatók közül a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen. A felforgatás és románellenes hangulatkeltésre hivatkozva elbocsátott oktatók magyar nyelvű feliratokat helyeztek el az egyetemen tiltakozásul az ellen, hogy még mindig nem jöttek létre az önálló magyar nyelvű karok.
Az oktatási tárca vezetője levelében arra hívta fel Mihail Hardau miniszter figyelmét, hogy a magyar oktatási vonal önállósága az ígéretek ellenére máig sem alakult ki, a kolozsvári egyetemen nincsenek magyar nyelvű feliratok, a rektorok arcképcsarnokában pedig nem kaphatnak helyet a magyar rektorok emlékplakettjei. Véleménye szerint méltatlan, hogy miután a Babes-Bolyai Tudományegyetemen halogatták a magyar nyelvű feliratok kihelyezését, az emiatt fellépő oktatókat kizárják az egyetemről.
A történtek miatt kétségessé válhat több eddigi kisebbségpolitikai eredmény - olvasható Hiller István levelében, amelyben a miniszter egyértelműen felhozza azt is, hogy Magyarország az elmúlt időszakban támogatta Románia európai integrációs törekvéseit. Az oktatási miniszter arra kérte román kollégáját, hogy tegyen lépéseket a Babes-Bolyai Tudományegyetemen kialakult helyzet rendezése érdekében, és segítsen elérni, hogy felülvizsgálják az oktatók elbocsátásáról szóló döntést.
A kolozsvári egyetemről hétfőn zárták ki Hantz Pétert és Kovács Lehelt. Mindketten a Bolyai Kezdeményező Bizottság (BKB) vezetői, ez a tavaly alapított szervezet - az 1959-ben megszüntetett Bolyai Egyetem visszaállítása mellett - azért küzd, hogy a most működő egyetemen hozzanak létre önálló magyar karokat. A két kizárt magyar oktató jogi lépéseket helyezett kilátásba a döntés ellen, amennyiben erre a román munkajogi törvény lehetőséget biztosít.