Még a legmegrögzöttebb városlakó technokraták szívét is megmelengeti a fenyőággal díszített ajándékcsomag, a bogyós ágakból, tobozokból, mohával komponált asztaldísz, vagy a fehér karácsonyok (elveszett, romantikus amerikai filmekből és ifjúsági regényekből ismerős) képe.
A hagyományok útján
A karácsonyi termőág vagy életfa állítása, amely az évről évre megújuló természetet szimbolizálta, régi hagyomány: Az ág lehetett rozmaring, kökény, vagy nyárfa, amit a gerendára vagy a szobasarokba függesztettek, és aranyozott dióval, piros almával, pattogatott kukoricával, máshol mézeskaláccsal díszítették.A karácsonyfa-állítás egy újabb keletű szokás, amely protestáns német eredetű, az arisztokrácia és a városi polgárság közvetítésével honosodott meg az egész magyar nyelvterületen. A múlt század közepén szorította ki teljesen a karácsonyfa a termőágat. A karácsonyfát először a termőághoz hasonlóan almával, dióval, házilag készített süteménnyel, díszítették, majd később átvette ezek helyét az üvegdísz. Ma pedig az ízlésnek és divatnak megfelelően mindenki kedve szerint díszíti a fenyőfáját.
Az ünnepi asztalra kerülő ételek egy része is az erdőt idézi. A mi ajánlatunk is ilyen, próbálják ki a hagyományos menü mellett, vagy éppen helyette!
A rontást elhárító dió, az egységet, egészséget és szépséget szimbolizáló alma éppúgy helyet kap benne,
mint a tradicionális karácsonyi étkekben, míg a különlegességet az vadhús adja hozzá.
Hozzávalók:
A sütőt 220 °C- ra előmelegítjük. Egy mélyebb tepsiben felolvasztjuk a vajat, beletesszük a feldarabolt fácánt, a csontot, és 15-20 percig sütjük. Ezután hozzáadjuk a zöldségeket és további pár percig pirítjuk. A sütőből kivéve az egészet egy nagy fazékba borítjuk, beletesszük a fűszereket, felöltjük 3 liter vízzel és csendes gyöngyözéssel másfél órán át főzzük.
Hagyjuk állni, majd zsírtalanítjuk, leszűrjük.
Sajtos piskóta betéttel tálaljuk.
Hozzávalók:
A tojássárgákat a puha vajjal, csipetnyi sóval, reszelt szerecsendióval habosra keverjük. Apránként hozzáadjuk a lisztet, reszelt sajtot, végül a tojásfehérjékből vert kemény habot. A masszát sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk kb. kisujjnyi vastagon, majd előmelegített sütőben 10-15 perc alatt megsütjük. Még melegen a papírt lehúzzuk róla, és tetszőleges formákat szúrjuk ki belőle.
Hozzávalók:
A főtt fácánhúst a csontokról lefejtjük, ledaráljuk. A tojásokkal, a fűszerrel, és a húslevessel elkeverjük, majd annyi zsemlemorzsával gyúrjuk össze, hogy jól formázható masszává váljon. A masszából ujjnyi rudakat formálunk és bő, forró olajban aranybarnára sütjük. Az olajból kiemelve szalvétán lecsöpögtetjük.
A töltött almához az almákat félbevágjuk, a magházat kimetsszük.
A fél gyümölcsöket fél percre forrásban lévő citromos vízbe mártjuk, majd lehűtjük.
Az erdei gyümölcsöt borral vagy narancslével és a mézzel felfőzzük, fahéjjal ízesítjük. A fácánropogóst a megtöltött almákkal kínáljuk, nagyétkűeknek burgonyakrokettet vagy burgonyapürét is adhatunk mellé.
Hozzávalók / 6-8 személyre
A linzertészta hozzávalóit gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, majd fóliába csomagolva legalább 1 órára a hűtőbe tesszük pihenni. A cukortésztához összekeverjük a tojásokat a barnacukorral, a vaníliarúd kikapart belsejét és a szobahőmérsékletű vajat szintén hozzáadjuk.
A vékonyra nyújtott linzertésztával gondosan kibélelünk 6-8 db, kb. 8 cm átmérőjű és 5 cm magas formát és lekvárral megkenjük, majd apróra vágott aszalt fügével kirakosgatjuk az alját. A formákban elosztjuk a barnacukros masszát és előmelegített sütőben 180 fokon 30-40 percig sütjük, míg a széle szép aranybarna lesz. Amíg sül, a vajat meg a tejszínt a cukorral és a liszttel összekeverjük, a diót hozzáadjuk. Sütőpapírra kis halmokat teszünk a masszából, majd 160 fokon 10 perc alatt készre sütjük.
A tortácskákat a diós florentinnel díszítve kínáljuk.
Nem szokványos menü, de ha le tudunk csapni egy kis fácánra, érdemes kipróbálni – maradandó élmény lehet!