555 LE és 680 Nm - a két adat mindent elmond
(Még több fotó a galériában. Kattintson a képre!)
Általában, ha valaki azt mondja, menjünk már ki a Hungaroringre, vagy bármely más pályára egy terepjáróval vagy SUV-vel, akkor biztosan betegnek nézem. Minek? - kérdem én. Ezek az autók egy porcikájukban sem oda valók, bár az SUV már terepre sem.
Be kell valljam, a BMW csapatát sem tartottam teljesen normálisnak, amikor egyik legújabb "terepes" modelljük bemutatójára mégis egy versenypályára hívtak el. Persze rögtön kiderült, miért ez a furcsa választás: a BMW X5 M és az X6 M bemutatóját tartották a Salzburgringen.
Majdnem 250 millió forint és 3885 lóerő gurul felénk
Azt már tudtam, hogy egy kicsit megerősített X5-ben fogok ülni, de továbbra sem értettem, mi keresnivalója van egy majdnem 2,5 tonnás behemótnak egy versenypályán. A válasz egyszerű: itt tudjuk viszonylag biztonságosan kipróbálni az autó képességeit. Ha közúton szerettem volna kiautózni az X5, X6 M-ben lévő potenciált, annak nagyon gyorsan rossz vége lehetett volna.
Elvileg semmi értelme olyan, nagyon erős autókat fejleszteni, gyártani, amelyek nehezek és magas a súlypontjuk. Ennek ellenére mégis van rájuk kereslet, ne kérdezzék, miért. A BMW is kiszolgálja igényeiket, a maga különc módján. Az M-es csapat ugyanis több mint tíz év munkája után egyszerre két szabadidő-autójából készült M modellt dob piacra, igaz a kettő műszakilag szinte teljesen azonos. Az X6-hoz jobban illik az M-es mítosz, de ha már ehhez kifejlesztettek mindent, akkor az X5-ösben bűn lenne nem használni.
Az X6-hoz jobban illik ez a stílus
Így aztán megszületett a BMW történetének első M-es terepjárója, amelyből mindjárt kettő van. Az egyik SUV, a másik SAV, de végeredmény a lényeg, az M fejlesztés. Már a sajtótájékoztató előtt sem hittem, hogy a BMW elsumákolta volna az autó fejlesztését. Az X5 M és az X6 M úgy született meg, hogy a fejlesztők nem elégedtek meg a motortuninggal, sőt, a motor csak egy részlet, igaz elég komoly adottságokkal.
Az M-es modellek a jól ismert 4,4 literes V8-as motorra épülnek, de két turbóval. Ebben a motorban a kipufogóoldal, ezáltal a turbók nem a motor külső oldalán helyezkednek el, hanem a két hengersor között. Azért alkalmazzák ezt a megoldást, hogy kevesebb legyen a veszteség, míg a kipufogógáz elér a turbóhoz. A turbóra úgy kötik a hengereket, hogy az azonos munkaütemben dolgozó dugattyúk kipufogógáza kettőzött energiával lökje meg a turbina lapátját, így sokkal gyorsabban és jobban felpörög a turbó, mindig van optimális töltés.