Oda Buda - szembesülünk a reménytelen helyzettel több mint egy éve. A Duna jobb partja az infrastrukturális BKK-fejlesztések, felújítások, csatornaépítések és átalakítások miatt lényegében járhatatlanná vált. Főleg a neuralgikus pontokon, például
a 2016. májusára ígért, teljes rekonstrukción áteső Széll Kálmán tér közelében kritikus a helyzet,
de ugyanez van a december végi határidejű fonódóvillamos-projekt miatt a Margit híd budai hídfőjétől északra és délre.
Utóbbi beruházás részeként a III. kerületi Bécsi út a Vörösvári útig is fel van túrva, a Kiscelli úttól befelé csúcsidőben reménytelen az előrejutás. A Szépvölgyi út alsó szakasza, ahol az elmúlt két hónapban ugyancsak túrtak az alámosott úttest miatt, legalább már újra járható, bár ez egyelőre annyit jelent, hogy a hegyről jobbra kanyarodók hamarabb érik el az összefüggő dugót.
Rögtönzött kerülőkkel sem igazán lehet haladni. A buszsávok sok helyen megszűntek, így a BKK-járművek és a sárga taxik vezetői is kénytelenek birkatürelemmel kibekkelni a lámpáknál két-három extraciklust, meg végignézni a szerencsétlenkedő autóstársakat, ahogyan elvétik a terelősávokat s próbálnak korrigálni, további forgalmi akadályt képezve. És már azt is
szinte mindenki rezzenéstelen arccal tűri, amikor beleszalad egy munkagép manőverezésébe,
újabb értékes perceket és idegsejteket veszítve ezzel.
Öröm az ürömben, hogy a Clark Ádám téren a Lánchíd villamosalagútjának átépítése legalább nem csökkenti a sávok számát, a körforgalom és a beletorkolló utak mind 2×1 sávosak maradtak. A belvárost a Móricz Zsigmond körtér felől közelítve sem sokkal jobb a helyzet, ott éppen közműépítés miatt szűnt meg ideiglenesen a Bartók Béla út Gellért tér felé vezető oldala. Így aztán a vele párhuzamosan futó Budafoki út elején, a Bertalan Lajos utcától a Szabadság híd felé egyirányúsított pár száz méteren is dugóval kell számolni még pár hétig.
Miért mindent egyszerre?
Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes szeptemberi interjúnkban azzal indokolta a kialakult helyzetet, hogy Buda centrumában, az építkezések környékén nincsenek alternatív útvonalak. A munkák zöme a fonódó villamoshoz kapcsolódik, aminek decemberre el kell készülnie ahhoz, hogy ne kerüljön veszélybe az uniós támogatás (a projekt összköltsége 17,5 milliárd forint).A főpolgármester-helyettes azt ígérte, hogy a BKK szigorúbban számon fogja kérni az útépítések kivitelezőin a terelőutak felfestését és kitáblázását, idén pedig a forgalom minimális zavarása mellett újítják fel az Árpád-híd dilatációinak javítását. Bár az augusztusi heves esők miatt sok munkával megcsúsztak a kivitelezők, a végső átadás határidejét tartaniuk kell.
Nem sokkal jobb a helyzet a Budaörsi út M1-M7 felé eső szakaszán, ahol a Kelenföldi pályaudvar-M4 metró csomópont és a leendő új buszterminál részeként P+R parkoló épül 2016 áprilisáig. Ez az Etele tér környékére tervezettekkel együtt összesen 1500 férőhelyes lesz. Az épülő lehajtók miatt az ország legforgalmasabb sztrádaszakasza,
az M1-M7 bevezető most úgy fest, mint egy ellenőrzési pont egy katonai övezetben.
Befelé és kifelé egyaránt túlterhelt, a pont az i-re a Budaörsi út teljes hosszán, a BAH-csomópontig tartó felbontás, ezt november 24-ig fejezik be.
Az M3-as, M5-ös és M7-es autópálya bevezető szakaszain is útépítők dolgoznak, mindenütt középső betonkorlát vagy erősebb szalagkorlát épül, hogy balesetnél véletlenül se tudjanak a járművek (főleg teherautók) szembejövők térfelén landolni. Az M3-asra új fényvisszaverőket is terveznek, de épp ezen van most a legnagyobb torlódás:
az ország egyik legforgalmasabb sztrádaszakaszán napi 80 ezer jármű jár.
Elvileg még október végére mindhárom bevezetőn lezárulnak a sávelhúzással járó, EU-s finanszírozású fejlesztések.
A IX. kerületi Közraktár utcában a Bálna előtt is szűkület lassítja az előrejutást, és a délkeleti városrészek közötti átjárásban fontos szerepet játszó Sibrik Miklós úti felüljáró felújítása sincsen készen. Ezen felül a 2017-es Úszó EB rendezésének apropóján már lezárták a Dagály uszoda előtti útszakaszt, ami legalább az Árpád hídon át Budára igyekvők egy részét elvezette, meg a pesti rakpart felé is lehetett használni.
A Nagykörúton a Mester utca és a Rákóczi tér között láthatunk még - olykor valóban serényen dolgozó - útépítőket, s ugyanez a kép fogadja az autósokat a IV., a X. és a XVIII. kerület egyes részein. Aki netán abban a hitben ringatná magát, hogy 2016 tavaszára minden elkészül és akadálytalanul haladhat keresztül-kasul a városban, ne tegye.
Buda ugyan felszabadul, a pesti észak-déli tengelyen azonban megkezdődik a 3-as metróvonal infrastrukturális felújítása, ami legalább 2018 végéig cincálja a városlakók és az átutazók idegeit. 150 pótlóbusz jelenik majd meg a részben leszűkített, illetve ideiglenes buszsávokon üzemeltetett M3 vonal feletti úthálózaton, azaz az Üllői út-Kiskörút-Váci út tengelyen...
Kézenfekvő a válasz: úgy, hogy nem autóval indulunk útnak. Erre nem részletezünk sok szót, nyilvánvalóak gyaloglás-tömegközlekedés kombináció előnyei és hátrányai. Feltűnő, hogy a nyugati trendeket követve Budapesten is megkezdték lassan a belváros forgalomcsillapítását, és a kerékpározást is ösztönzik bicikliutakkal, forgalommal is szemben bejárható egyirányú utcákkal (csak ott, ahol tábla jelöli), Bubival, szabadon használható buszsávokkal.
Természetesen a motorozás is alternatíva, de az egyéni közlekedési formák közül továbbra is az autó a legnépszerűbb, egész évben használható közlekedési eszköz. Érdemes hát előre gondolkodni, mikor és merre van esély haladni, és használni a technika legújabb vívmányait.
De hol nyerhetünk egérutat, ha dugóba kerülünk? Alapszabály, hogyha van navigáció, bátran kanyarodjunk le az ismeretlen, de legalább átjárható kisutcák felé. Miután a programok egyik lényege, hogy a felhasználó aktuális pozíciójától számítja az útvonalat, és menet közben is tud módosítani, néhány újratervezéssel folyamatosan célirányosan lehet haladni. A jobb készülékek a TMC-jelek (útinformációs szolgáltatás) alapján eleve kerülőutakon indítanak el.
Még jobb, ha a Waze alkalmazás kalauzol. A felhasználók által frissített élő forgalmi helyzet alapján működő, okostelefonon futtatható program színekkel és átlagsebességgel jelöli a gócpontokat, terhelt szakaszokat. A program ingyen letölthető, de aki nem akar ilyennel vesződni, legalább próbálja ki a Google Maps hasonló tudású navigációs funkcióját.
Mindkettő ugyanazt a térképadatbázist használja (már csak a közös tulajdonos miatt is), s most már a Waze adatai is megjelennek a Google Mapsen, ízlés dolga, ki melyiket választja. Dugó ellen nincs jobb gyógyír a Waze rendszerénél, bár a Google Mapshez hasonlóan
sokszor indokolatlan kerülőkkel tervez a néha-néha üres városban is.
Más valósidejű dugókerülő alkalmazást is lehet választani, ilyen például az Egérút.
Persze navigáció nélkül is van élet. A rendőrség RUTIN - rendőrségi útinformáció - elnevezésű okostelefonos alkalmazása a pillanatnyi állapotokat tükrözi: főleg baleseteket jelöl, megbízható infókat tartalmaz, és értesít a legfrissebb történésekről. Navigálni azonban nem tud, akárcsak a katasztrófavédelem által kifejlesztett VÉSZ - Vészhelyzeti Értesítési Szolgáltatás, ami inkább országos infókban erős.
Az előre gondolkodóknak Budapesten belül leginkább a BKK útinformációs rendszere ajánlható: a lezárások időtartama mellett azok jellegéről is ad némi felvilágosítást, de értesítést nem küld. Útközben elég ezt is elég macerás használni, indulás előtt azonban érdemes átfutni. Sajnos egy másik érdekes kezdeményezés, a fontos kereszteződések kamerás képeit online közvetítő UTV lényegében elhalt, főleg a finanszírozás hiánya miatt.
Van viszont egy új szolgáltatás, amit azok az autósok használhatnak, akik már útnak indultak:
a BKK rendszámfigyelő kamerák képe alapján figyeli a forgalom ritmusát,
és megmondja, hány perc alatt lehet eljutni a belvárosba vagy a hidakhoz. Ilyen út fölé szerelt változó jelzésképű (VJT) kijelző működik az M1-M7 bevezetőn, a Ferihegyi gyorsforgalmi úton és a Szilágyi Erzsébet fasorban is. Ezek később a P+R parkolók szabad helyeinek számát is kiírják.
Egy új extra, a dugóasszisztens
A legújabb autókban, mint például a nyáron bemutatott Audi A4-esben új vezetéstámogató rendszer jelent meg, maguktól mennek a sorral. Ez teljesen automatizált vezetést jelent, a kocsi a gázt, a féket és a kormányt is önállóan kezeli 65 km/h sebességig: követi az előtte haladó autót, és természetesen a sávokhoz is igazodik, betartva a sebességhatárokat. Akkor kell a vezetőnek visszavennie az irányítást, ha üres lesz az út, vagy, ha erős kanyarhoz ér.Más mentőöve is van annak, aki nem akar kütyükkel bajlódni: a legtöbb autóban van olyan rádió, ami tudja a TMC (traffic message channel) funkciót. A TA gomb benyomásával bármely rádióállomás, illetve hanghordozó hallgatása közben a környéken aktuális figyelmeztetéseket lehet nyomon követni. Ha van valami forgalmi infó, azt automatikusan és hangosan sugározza a szolgáltatás, majd visszakapcsol a korábbi rádiócsatornára vagy a folytatja a zeneszámot.
Kőkorszaki megoldásnak tűnik, de egyáltalán nem haszontalan rendszeresíteni a kocsiba egy részletes várostérképet. Sokat segíthet, ha váratlan akadály áll az útba, és nem tudjuk, milyen alternatív utcákon érhetjük el a célunkat. Ez az ősrégi megoldás ráadásul sosem merül vagy fagy le, és adatforgalmat sem generál.
Nem csak a nagy építkezések befejezésével, hanem
a dugódíj bevezetésével is változás várható Budapest forgalmában.
Tarlós István még nem nyilatkozott a bevezetés időpontjáról, de az Európai Unió már világossá tette, hogy Budapestnek legkésőbb 2016 végéig teljesítenie kell a 4-es metró támogatásért tett vállalását. Kétféle tervet lebegtettek meg, az egyik egy évi 5000 forint körüli Budapest-matrica lenne, a másik egy külön fizetős belvárosi zónát is kijelölne.