Már jóval a 02-esek kifutása előtt a BMW főstilisztája, Paul Bracq, hozzáfogott az utód tervezéséhez, nagyjából az E12-es kódú 5-ös sorozat 1972-es megjelenése idején. A kompakt sportos szedánok létjogosultságát a 02-esek már megalapozták, az E21 csak folytatta a hagyományt, de formában és beltérben is markánsan eltért tőlük, mert valójában az 5-ös kicsinyített mása volt.
Műszerfalának élei lekerekedtek, a középkonzol a vezető felé fordult.
A forma felsorakoztatta a sajátos BMW-stíluselemeket is,
a veséket, a cingár tetőoszlopokat – és az úgynevezett Hofmeister C-oszlopokat is. A jellegzetesen ívelő elemet Bracq elődjéről, Wilhelm Hofmeisterről nevezték el, és elsőként nem is BMW, hanem a Lancia Flaminia Sport és a Flavia viselte, az első ilyen BMW-k a 3200CS és az 1500-as modellek voltak.
Az újdonság elöl MacPherson, hátul ferde lengőkaros független futóművön ült, és elöl tárcsák, hátul dobok állították meg. Motorjain csak keveset változtak, ugyanezek az M10 gyári kódú soros négyhengeresek vitték a 02-eseket is. Már a belépő szintű 316-os 1,6-osa (89 LE) is kiemelkedően erősnek számított, a 318-as 1,8-asa (97 LE) - amit 1980-tól ugyanekkora, de 103 lóerős befecskendezős váltott le – pedig igazi sportos gép volt.
Szintén az 1975-ös megjelenés évétől volt kapható a kétliteres, 107 lovas 320, és a Bosch K-Jetronic befecskendezős (123 LE) 320i, felárért önzáró difivel. Merész, de, mint később kiderült, jó ötlet volt 1977-től a nagyobb rokon E12-es 121 lovas hathengeresét is beszuszakolni az E21-es orrába,
az igazi csúcsmodell azonban a 141 lovas, befecskendezős 323i volt.
A sorozat másik véglete az 1981-ben bemutatott, takarékosra hangolt 315-ös, nevével ellentétben 1,6-os (75 LE) motorral.
Alapból négyfokozatú kézi Getrag váltó járt mindegyikhez, de 1980-tól már az ötgangos lett a standard. Extraként szerepelt rövidebb áttételű sportváltó is, a több márkánál is (Alfa, Fiat, Citroën, Peugeot) futó ZF 3 HP22 automata pedig háromfokozatú volt. A 3-as sorozat első generációját, csak egyetlen gyári kasztnival, kétajtós limuzinként kínálták, aki kabriózni akart, 1978-tól jó drágán megvehette a Baur műhely targatetős, hátul lehajtható ponyvás gépét. Az E21-es 1983-ban futott ki.
A mi 320/6-osunk több szempontból is csemege: a müncheniek először préseltek be hat hengert ilyen kicsi kocsiba, ami új dimenzióba helyezte a kompakt sportszedán fogalmat. Előélete is rendhagyó: francia piacra készült sárga fényszórókkal, de ottani gazdája keveset használta.
Halála után a BMW Bresciába, Olaszországba került,
ahol egy garázsban negyed évszázadot töltött, innen mentette ki a jelenlegi tulaj.
Olasz barátja mesélt neki az autóról, ő pedig kiutazott megnézni a garázsleletet, amit meglepő módon kevésbé viselt meg a hosszú állás. Korához képest (2014-ben 35 évesen) remek állapotban volt, a gyári fólia még rajta volt a hátsó ülésen. Az alját megtámadta a rozsda, amit valószínűleg a sok év alatt lecsapódott nedvesség okozott, de ez nem szegte a vevő kedvét, hiszen a kocsi csak 18 000 km-t futott. Hazahozták, és néhány hónapnyi munkával az utolsó csavarig szétszedték.
Homokszórták és újrafestették a futóművet, de cserélni csak az első gólyalábak betétjeit és a gumialkatrészeket kellett, a fékek beérték alapos tisztogatással és olajcserével. A hajtáslánc kifogástalanul működött, csak új olajat és hűtőfolyadékot igényelt.
Az utastér is jól viselte a garázsfogságot, nem penészedett be,
egy nagytakarítás is elég volt, hogy visszanyerje gyári állapotát. Olyan jól sikerültek a munkálatok, hogy a 320-as egyből átment a veteránvizsgán.
Ezt a szép példányt kiállították a BMW Magyarország flottájában is, a márka centenáriuma alkalmából. Odabent kellemes utastér fogadja az utazókat, két személynek – talán négynek is – elég a hely akár hosszabb utazáshoz is. A székek kényelmesek, elől jó az üléspozíció, és valamennyi oldaltartás is van. Tolótető és klíma sincs, de nem is kell, a függőlegeshez közeli ablakok és a meredek szélvédők miatt a fülke kevésbé melegszik, mint a mai autókban.
A hat henger alapjáraton csendesen, selymesen duruzsol, de gázadásra azonnal ugrik és szépen gyorsul, az automata pici rántásokkal váltogat, a rugalmasságra nem lehet panasz. Arra azonban igen, hogy eléggé korán felkapcsol harmadikba.
100 km/h felett már jól jönne a negyedik fokozat, de nincs,
így nagyon pörög a motor, ami miatt a 130 km/h a legnagyobb, még kellemesen tartható utazótempó. Papíron 180-at is tud, de a közelébe sem mentünk.
Egyértelműen a váltó a leggyengébb láncszem, városi autókázáshoz nagyon jó, de nyílt úton jobb lenne egy ötös manuális, már csak a sportosság előcsalogatására is. A felfüggesztés közepesen feszes, és picivel puhább, mint a felkapottabb E30-asoké. Precíz az egyenesfutása, és rossz úton sem rázza ki a vesekövet, bár alkalomadtán éreztünk rázkódást. Az ívmenet is stabil, a rövid kasztni alig dől, és jó futómű-geometria szinte magától kijön a kanyarokból.
A rásegítő nélküli kormányt könnyű forgatni, még a parkolás is kényelmesen megy, a szervós, elöl tárcsa-, hátul dobfékek kitűnően adagolhatók – hátul fékerőelosztó is van - a mai forgalomban is problémamentesen közlekedhetünk. Ez a BMW akár mindennapi használatra is alkalmas lenne,
a valós átlagfogyasztása pedig 12 l/100 km körüli,
de tulajdonos csak ritkán használja, mert megfogadta, hogy nem lépi túl a 20 000 kilométert - ezért veterántalálkozókra is tréleren viszi.
Műszaki adatok - BMW E21 320/6 (aut.)
Motor: SOHC-vezérlésű soros hathengeres elöl hosszában beépítve. Hengerűrtartalom: 1990 cm3. Furat x löket: 80,0 x 66,0 mm. Kompresszió: 9,2:1. Teljesítmény: 121 LE, 6000/perc fordulaton. Nyomaték: 160 Nm, 6000/perc fordulaton.
Erőátvitel: háromfokozatú automataváltó, hátsókerék-hajtás.
Felfüggesztés: elöl McPherson, hátul ferde lengőkaros független. Elöl tárcsa, hátul dobfékek, kétkörös fékrendszer, szervo.
Felépítmény: kétajtós önhordó acélkarosszéria. Hosszúság x szélesség x magasság: 4355 x 1610 x 1380 mm. Tank: 58 l. Saját tömeg: 1130 kg.
Végsebesség: 180 km/h.
Még több veterán autós és motoros olvasnivalót talál a Retro Mobil májusi számában: