A Silver Shadow szögletesebb, könnyebb és gyorsabb volt elődjénél, a „fellegekben járó" Silver Cloudnál, és technikailag is fejlettebb: ez a luxusmárka első önhordó karosszériás típusa. Új időszámítás indult ekkor a cégnél, kissé paradox módon megszületett a gazdagok népautója, ami persze csak házon belüli mércével tűnt tömegmodellnek. John P. Blatchley főtervezőnek - aki a Cloudot is jegyezte -, Bill Allen, Martin Bourne formatervezőknek és Harry Grylls főkonstruktőrnek tíz évébe került, míg összehozták ezt a modellt, tehát szó sincs olcsó tákolmányról, amit a divat szült.
Kezdetben a Silver Cloud második és harmadik sorozatának 6,2 literes, nagyjából 170 lóerős motorja került a gépházba (segédvázra téve), majd 1970-től jött a legendás - ma már a Bentleynél sem használt - 6,75 literes nyolchengeres. Lóerőben (amit még mindig diszkréten titkoltak, de körülbelül 190-ről beszélhetünk) nem volt jelentős gyarapodás, inkább a forgatónyomaték nőtt. Ehhez jól illett a General Motors új THM 400 háromfokozatú automata váltója, ami állta a newtonméterek támadását, és a brit márkánál újdonságnak számított a független felfüggesztés is.
Utóbbinál a Citroëntől megvásárolt magasnyomású hidropneumatikus szintszabályzó dolgozott, amellyel „közös háztartásban élt" a fékrendszer és a kormány szervo rásegítése is, de '69-től már csak a hátsó tengelyen használták a francia technikát.
A négyajtós limuzin megjelenése után hamarosan kétajtós kupéval és kabrióval bővült a kínálat, amiket később Corniche-ra kereszteltek,
továbbá megérkezett a 102 mm-rel hosszabb tengelytávú LWB limuzin is. 1977-ben mutatták be a továbbfejlesztett S2-es változatot, átdolgozott első futóművel és kormányszerkezettel.
Ez vizuálisan az ütközőbabák nélküli, szögletesebb lökhárítókkal és a fényszórók alatti szellőzők eltűnésével mutatott különbséget. A Silver Shadow a márka máig legszépszerűbb és legnagyobb példányszámú modellje (több mint 29 ezer készült belőle), amivel a vékonyabb tárcájú vásárlók is státusszimbólumot vehettek maguknak. És ez nem jelentett presztízsromlást a Rolls-Royce-nak! Hosszú, másfél évtizedes modellciklust ért meg, sőt, a Corniche jó pár frissítéssel a kilencneves évek közepéig gyártásban maradt. Ugyanakkor a limuzinoktól '80-ban a Silver Spirit vette át a stafétát.
Veteránként megfizethető áron (nagyjából 4-5 millió forinttól) hozzá lehet jutni egy-egy szép, igaz, rendszerint jobbkormányos példányhoz, de ne essünk eufóriába, mert bonyolult szerkezet, a javításához szakember kell, és az alkatrészek beszerzése is horrorisztikus összegeket emészthet fel. Szinte mindig van rajta „bütykölnivaló", ugyanakkor lelkiismeretes gondozással, karbantartással és szeretgetéssel nagyon sok örömet tud okozni. Tesztautónk gazdája szintén ezen a csapáson indult el, és ahogy a legtöbben, gyerekkorában ő is csak autós kártyákon, illetve filmekben látta.
Később sokat olvasott a modellről, lenyűgözte a különlegessége, az összeszerelési minősége, például olyan leírásokat talált, hogy amíg hétköznapi autónál valamit négy csavarral rögzítenek, azt a Rolls-Royce-nál tizenhattal. Amikor anyagi lehetősége adódott, elkezdett megfelelő példányt keresni.
Nagyjából tizenöt éve, itthoni hirdetésben találta az akkor Angliából behozott példányt, aminek magyar rendszáma sem volt.
Megvette, hazavitte, aztán pár hétre letámasztotta a garázsban. Ekkor némiképp oszlani kezdett a rózsaszín köd, mert a kocsi láthatóan nem volt rózsás állapotban.
Már csak ilyen a szerelem, és bár az új gazda a látottaktól elszontyolodott, belevágott a javítások sorába. A sárvédők és küszöbök cserére szorultak, utána jöhetett a kéttónusú fényezés (az eredeti szín szimpla fehér volt), a motor és sebességváltó azonban érintetlen és kifogástalanul működik – igaz, a váltó picit szórja az olajat, ami típushiba. Az elektromos vezetékek közül rengeteget kellett újra húzni, ahogy az elöregedett –és boszorkányosan bonyolult - hidraulikus rendszert is muszáj volt sok pénzért teljesen felújítani, a futóműben pedig szilenteket és más alkatrészeket cseréltek.
Sok szerelés több hullámban történt, mert evés közben jött meg a Silver Shadow étvágya: mindig bontáskor derült ki, hogy újabb és újabb dolgokra van szükség. Mindezekhez képest a beltér igazi felüdülés volt, mert teljesen eredeti, nem kellett hozzányúlni. Másfél év felújítás után a Rolls-Royce megfiatalodva, remek kondiban gurult ki a műhelyből, és veteránminősítést kapott. Bár korábban is volt már szerencsénk Silver Shadow-hoz, ez alkalommal is sikerült elbűvölnie: 5,17 méter hosszú karosszériájának minden millimétere a minőségről és előkelőségről szól.
A valódi fából, bőrből és süppedős gyapjúszőnyegekből rakott „fészek" a brit főúri szalonok hangulatát idézi. Igaz, a műszerek és kapcsolók furcsán szétszórtak – amitől egy német tervező bizonyára dührohamot kapna -, de hivalkodásnak nyoma sincs, és egy kis odafigyeléssel megtaláljuk, amire szükség van.
Villanymotorok mozgatják a két első ülést, az ablakokat és az antennát, van tempomat, és sokféleképp állítható légkondi.
Ezzel a géppel lehet, de nem kell sietni, a méltóságteljes vonulás illik hozzá – igaza volt a titkolózó gyárnak, ez nem a teljesítményadatokról szól.
A V8-as diszkréten duruzsol, erejének nem okoz gondot a bőven kéttonnás test lendületbe hozása. Ha odalépünk, megvan persze a lendület, és bár a 11 másodperces százas gyorsulás manapság papíron lassúnak tűnhet, valójában pont megfelelően motorizált. A GM-féle váltó is kifogástalanul illik hozzá, finoman, észrevétlenül pakolgat. A Silver Shadow szofisztikált rugózása és hatalmas kerekei szinte az összes úthibát eltüntetik, ugyanakkor a hidraulikus rendszer annyira „megfogja" az autót, hogy kanyarban is stabil, nem imbolyog, nem bólogat, mint az amerikai tepsi cirkálók.
Síri csendben suhanunk a Rolls-Royce-szal, az utasok könnyen elveszthetik a sebességérzetet, mert csak autópályán kezd beszűrődni némi motor- és szélzaj. Muszáj szólni a hiányosságokról is, főleg a kormányzásról. Nagy a holtjáték, továbbá a rásegítést annyira túlzásba vitték, hogy a vezetőnek alig van kontrollérzete, az út felől semmiféle visszajelzés nem érkezik. A másik nyűg ez esetben, hogy az egyszerű formájú volán a jobboldalon található, így aztán az itthoni forgalomban való vezetés – főleg előzéskor – körülményes nyaknyújtogatással jár, és akadnak emiatt más kényelmetlenségek is.
Óriási különbség viszont a veteránok többségéhez képest, hogy a (természetesen még blokkolásgátló nélküli) fékek rendkívül hatékonyak: a pedál könnyed benyomására is irgalmatlan erővel harapnak a betétek a tárcsákba, ez az autó a mai forgalomban is abszolút biztonságos. Többen túlbonyolított, érzékeny gépezetnek tartják a Silver Shadow-t, és a német autókhoz hasonlítgatják. Felesleges, ez a korabeli Mercedesekhez képest is teljesen más világ, ami megfelelő hátérrel különleges élményeket tud adni tulajdonosának – és sok megkeresést, ha esküvőre készülnek a rokonok vagy ismerősök.
Műszaki adatok - Rolls Royce Silver Shadow (1974)
Motor: V8-as, OHV-vezérlésű benzinmotor, elöl hosszában beépítve, hengerenként két szelep. Hengerűrtartalom: 6750 cm3. Furat x löket: 104,1x99,1 mm. Kompresszióviszony: 8.0:1. Teljesítmény: kb. 190 LE, 4000/perc fordulaton. Nyomaték: kb. 500 Nm, 2500/perc fordulaton.
Erőátvitel: háromfokozatú automataváltó, hátsókerék-hajtás.
Felfüggesztés: független, elöl kettős keresztlengőkaros, hátul oldalanként többkaros, tekercsrugókkal, szintszabályzással. Elöl-hátul tárcsafékek, szervo rásegítés.
Felépítmény: önhordó négyajtós ötüléses acélkarosszéria elöl-hátul segédkerettel. Hosszúság x szélesség x magasság: 5169x1820x1520 mm. Tengelytáv: 3035 mm. Saját tömeg: 2160 kg. Tank: 107 l.
Végsebesség: 190 km/h.
Még több olvasnivaló a Retro Mobil márciusi számában: