Miután az 1950-es évek közepének Szovjetuniójában puhább, de így is elnyomó és hidegháborús lázban élő diktatúra váltotta fel a sztálini terrort, sok más mellett kibukott egy hiány: az országnak nincs népautója. Nyikolaj Sztrokin járműipari miniszter gyorsan be is rendelte magához a szakértőket (főleg a Moszkvicstól és a NAMI-tól, vagyis az Autóipari Kutatóintézettől), és kiosztotta a feladatokat: a kisautó legyen minél olcsóbb, akár az út szélén megjavítható, ugyanakkor bírja a strapát, főleg a hideget és rossz utakat. Még a munkásosztálynak lemásolandó modellt, a Fiat 600-ast is kijelölte.
Egy ifjú titán, Jurij Dolmatovszkij formatervező-mérnök, a műszaki tudományok kandidátusa lett a projekt vezetője. A Moszkvai Kisautógyárban (MZMA) gyorsan meg is rajzoltak egy kicsi, a Fiatéra hasonlító, igaz, lépcsős farban végződő karosszériát, a technika kifejlesztése azonban nyögvenyelősen ment. Először az Ural motorkerékpárok 650 cm3-es, mindössze 17 lóerős bokszer kéthengeresével próbálkoztak, de nem vált be. Szerencsére addigra a NAMI tervezőasztalán ott volt a LuAZ-967 kis katonai terepjáróba szánt 746 cm3-es, léghűtéses V4-es, így végül ezt építették a kisautó hátuljába.
1958-ra állt össze a szériagyártásra alkalmas, mind a négy kerekén független felfüggesztésű, 23 lóerős, hátrafelé nyíló ajtós kocsi,
a ZAZ-965. Két évvel később indult a termelés az Ukrán Szovjet Szocialista Tagköztársaságban, a mezőgazdasági gépgyárból átalakított zaporozsjei üzemben; így a kocsi hivatalos beceneve Zaporozsec lett. Ekkor kelt szárnyra az első, azóta is keringő városi legenda, miszerint a V4-es erőforrást eredetileg a T-34-es harckocsi indítómotorjának tervezték; ez persze nem igaz. Sok országban Hruscsov bosszújának gúnyolták az első szériát, nálunk viszont nem forgalmazták.
Közben folytatódtak a fejlesztések, a léghűtéses motort 887 köbcentisre és 27 lóerősre (később 30-ra) izmosították, a gyártás így folyt egészen 1966-ig, ekkor jött az alapjaiban új ZAZ-966. Drasztikusan átszabta karosszériáját a NAMI-tól átvezényelt fiatal és tehetséges formatervező, Jurij Szorocskin, az új Zaporozsec szögletesebb és jóval nagyobb is lett elődjénél. Megfordították az ajtók nyitási irányát, mutatós ál-hűtőrácsot tettek az orrára és nagy, zsebszerű légbeömlőket az oldalára, az egyedi jegyek ellenére a fürdőkád-fazonú kisautó erősen emlékeztetett a nyugatnémet NSU Prinz 4-re.
Elöl maradt a torziós rugózás, hátra pedig csavarrugókat szereltek be, és kezdetben ugyanaz a 30 lóerős motor mozgatta, mint elődjét. 1968-ban aztán egy új 1,2-es, továbbra is levegős V4-es került az autó farába, ez a modell már a magyar Merkur vállalat kínálatában is megjelent. Rigolyái ellenére sokan kedvelték a Szovjetunióban, emellett a KGST-országokba, sőt, még kapitalista exportra is került belőle. 1971-ben érkezett a „ráncfelvarrott" 968-as sorozat, amely ál-hűtőmaszk helyett hetyke krómbajuszt hordott a homlokfalán, megújultak az irányjelzői és erősebb fékekkel tudott lassítani.
Két évvel később cikkünk főszereplőjével, a 968A típussal további átalakítások érkeztek: a V4-motort 45 lóerősre srófolták fel, párnázott műanyag műszerfalat és biztonsági (ütközéskor deformálódó) kormányoszlopot építettek be. Az első sor utasai a Zsiguli ülésein ülhettek,
és gesztusértékű, hogy a mozgáskorlátozottakra is gondoltak, többféle speciális változatot készítettek a számukra.
Korábban ilyen járműveket - a Velorex mintájára - a Szovjetunióban az SzMZ gyártott motorkerékpár alapokra, primitív kivitelben, ahhoz képest az átalakított Zaporozsec megváltást jelentett a fogyatékkal élőknek.
1979-ben került piacra, és a rendszerváltást, illetve Ukrajna kikiáltását megérve egészen 1994-ig készült a sorozat utolsó modellje, a ZAZ-968M, amelyről eltűntek az oldalsó kopoltyúk, domború lett a homlokfala, szögletes hátsó lámpát és új műszerfalat kapott. Kétféle teljesítménnyel gyártották, a 40 mellett emelt sűrítésű, 51 lóerős kivitelben, sok Lada-alkatrésszel feljavítva. Már 1987-ben megjelent az orrmotoros, vízhűtéses és ferdehátú ZAZ-1102 Tavria, amelynek alváltozatai 2011-ig készültek. Ebből néhány nálunk is gazdára talált, és sokan felismerhetik őket napjaink háborús híradásaiban.
Mára nagyon kevés ZAZ maradt Magyarországon, olykor romosan, olykor makulátlanra restaurált állapotban, de mostani tesztautónk elképesztő lelet: sosem újították fel, teljesen eredeti, és alig 12 ezer kilométert futott. Még a sebességmérő kihajtásán lévő gyári plomba is érintetlen. Első gazdája nagyon vigyázott rá, alig használta, és állítólag „Hófehérkének" becézte. Mai tulaja, Fekete János kizárólag hibátlan állapotú ex-szocialista modelleket gyűjt (Volga 24-10-esét már bemutattuk), így amikor az első tulajdonos örökösei eladásra kínálták a Zápor Jóskát, azonnal lecsapott rá.
Állapotához illően ő is fanatikusan óvja a szovjet kisautót, a távolabbi találkozókra tréleren viszi, de tudni kell, hogy az eredetiség nem Mercedes-minőséget jelent, ilyen kis futás mellett is akadnak néhol apró kopások, rozsdapöttyök.
Időutazás beülni a kocsi méretéhez képest elöl tágas utastérbe, a hibátlan műbőr borítású Lada ülések egész kényelmesek,
a lábtér is elegendő. Jól kézre áll a nagy műanyag kormány, ebben a kivitelben már párnázott a meglehetősen egyszerű pult, a megfelelő szellőzésről a letekerhető oldalüvegek mellett pillangóablakok gondoskodnak.
Télies időben már a helyzet, ilyenkor juthat szerephez a Zaporozsecek híres tartozéka, a benzinkályha, amely elöl, a csomagtartóban található. Mivel nem lehet szabályozni a hőfokát, irtózatosan be tud fűteni, ráadásul ha elhanyagolják, tűzveszélyes lehet, de kétségtelenül még érdekesebbé teszik a szovjet veteránt. Persze a V4-es motor nyers dübörgése sem éppen szokványos, lármáját a hűtőventilátor fütyülése festi alá. Menet közben a kommunikáció csak szinte kiabálva lehetséges, a gyenge hangszigetelés miatt felesleges is lenne a rádió, ráadásul és a gépházból a rázkódás is átjön.
Lényegében változtatás nélkül kísérte végig a modellciklust a négyfokozatú váltó, amely könnyen jár, de lötyögős a karja. Szívesen forog a V4-es, alacsony fordulatszámról is türelmesen húz, ám hiába a két kipufogóból áradó zaj, dinamizmus helyett a gyorsulás valójában igazi harc: a Zaporozsec több mint fél perc alatt küzdi fel magát 100 km/h-ra. Érdemes észben tartani, hogy a három számjegyű tartós tempó kerülendő, mert a motor gyorsan túlmelegszik, hengerfejes lesz és a szelepei beégnek. Nagyjából 70-80-as tempó körül még nem erőlködik, és viszonylag stabilan fut a szovjet népautó.
Persze az útfekvés relatív, hiszen kicsik a kerekek és rövid a tengelytáv, egyenesben kóválygásra kell számítani, szerencsére ezt jól korrigálhatjuk a viszonylag pontos, kevés holtjátékú kormánnyal, amit ráadásul nem is nehéz forgatni, mert csigagörgős kialakítású és könnyű a kocsi eleje.
Kanyarban magas építése és puha futóműve ellenére sem jön zavarba a 968-as, nem sodródik, bár kissé megdől;
a túlkormányzottság pedig alapjelenség, de kezelhető. Felfüggesztését a tajgán való bukdácsolásra tervezték, aszfalton szépen elnyeli az úthibákat, a komforthoz a rugós ülések is hozzájárulnak.
Négy darab, szervó nélküli dobfék igyekszik megállítani a kocsit, ami előbb-utóbb sikerül is, de közben határozottan kell nyomni a pedált, a mai forgalomban mindez elég kalandos. Nálunk anno a nyers és nem éppen megbízható Zaporozsec még a rövid várakozási idők ellenére sem lett népszerű, de az idő képes megszépíteni: ma már jópofa veteránnak számít, ráadásul úgy megtizedelődött az állomány, hogy igazi kuriózum, még a kétütemű Trabanthoz képest is. Így rég oda a néhány tízezer forintért elvihető példányok kora, a megőrzött vagy restaurált állapot akár több millió forintos árat is jelenthet.
Műszaki adatok - Zaporozsec ZAZ-968A (1977)
Motor: OHV-vezérlésű, léghűtéses, V4-es benzinmotor, hátul hosszában beépítve. Hengerűrtartalom: 1196 cm3. Furat x löket: 76,0 x 66,0 mm. Kompresszióviszony: 8,4:1. Teljesítmény: 45 LE, 4500/perc fordulaton Nyomaték: 80,4 Nm, 3200/perc fordulaton.
Erőátvitel: négyfokozatú kézi váltó, egytárcsás száraz kuplung, hátsókerék-hajtás.
Felfüggesztés: elöl torziós rugós, hosszanti lengőkarokkal és kanyarstabilizátorral, hátul háromszög-lengőkaros független, csavarrugókkal. Elöl-hátul hidraulikus lengéscsillapítók. Kétkörös fékrendszer dobfékekkel, rásegítő nélkül.
Felépítmény: kétajtós, négyüléses, önhordó acélkarosszéria. Hosszúság x szélesség x magasság: 3730 x 1535 x 1370 mm. Tengelytáv: 2160 mm. Csomagtartó: 195 l. Tank: 30 l. Saját tömeg: 780 kg.
Végsebesség: 125 km/h. Gyorsulás (0-100 km/h): 33,0 s.
Még több olvasnivaló a Retro Mobil áprilisi számában: