Magyarországon is nagyon népszerű családi autók voltak a púpos Wartburg 311-esek, amelyek elegáns formatervvel hódítottak, a széles modellválasztékot pedig még az átlagember számára elérhetetlen kupé és kabrió kivitelek is gazdagították. Egy darabig a DKW-tól megörökölt kétütemű motor sem számított elavultnak, a hatvanas évektől azonban más szelek fújtak, az NDK-ban igény mutatkozott egy korszerűbb utódra. Önhordó építésre nem futotta, először az átdolgozott alváz készült el a leendő új modellhez, amelyhez elöl-hátul új, független, csavarrugós futómű csatlakozott.
Ezt a szerkezet építették be a régi karosszériás, 312-es átmeneti modellbe (1965-1967), amelyet nálunk „kiskerekű" Wartburgként emlegettek. Arra már nem volt mód, hogy a korábban már 900-ról 1000 köbcentisre átalakított, 45 lóerős motort más konstrukcióra cseréljék, pedig még Wankel-tervek is lapultak ez eisenachi tervezőiroda fiókjában, így végül 1966-ban kétüteműként mutatkozott be a márka új modellje, a 353-as.
Fő újdonsága a Hans Fleischer vezetésével rajzolt szögletes karosszéria, amely a púpos elődénél tágasabb és sokkal modernebb volt, ráadásul jóval olcsóbban lehetett gyártani.
Néhány műszaki változást is eszközöltek a 312-eshez képest, terhelésfüggő fékerő-szabályozó került hátra, az elektromos rendszert átállították 6-ról 12 voltra, a műszerfal érdekessége a korai széria „lázmérős" kilométerórája volt. Átdolgozták a kormányoszlopról kapcsolható váltót, amely teljesen szinkronizált és strapabíróbb lett, a kuplungon is javítottak. Kikapcsolható szabadonfutót építettek be, ami gázelvételkor szétválasztotta a motort és a hajtást, így menet közben akár kuplung nélkül lehetett váltani, emellett a szerkezet vigyázott a motorfékben kenéshiányos motor egészségére is.
1968-ban megjelent a hatalmas csomagterű kombi (Tourist) kivitel, 1969-ben pedig nagyobb porlasztóval 50 lóerőre srófolták fel a teljesítményt, és hagyományos kerek műszereket építettek be a pultba. Folyamatosan módosítgatták a Wartburgot, opcióként radiál gumikat és padlóváltót is lehetett kérni. 1975-ben aztán bemutatkozott a 353 W (Weiterentwicklung: továbbfejlesztés) változat első tárcsafékekkel, kétkörös fékrendszerrel és első biztonsági övekkel. 1982-től BVF helyett már szívócső-előmelegítéses Jikov karburátorral és halogén fényszórókkal szerelték fel, két évvel később a krómozott alkatrészeket (lökhárítók, hűtőrács, ablaktörlők stb.) krómozás helyett feketére fújták.
Nem sokkal később megjelent a pickup (Trans) kivitel, amely az NDK piacon később hiánycikknek számított, de Magyarországra látható mennyiségben exportálták. Az utolsó érdemes módosítás éve 1985 volt, amikor
a motor mögül a kocsi orrába került a vízhűtő, a ventilátora pedig ékszíjas helyett elektromos hajtású lett.
Emiatt a hűtőmaszk is teljesen megváltozott, előreugró és színre fújt elemet építettek be. Végül nem sokkal a német újraegyesítés előtt, 1988-ban érkezett meg a négyütemű, nálunk is kedvelt Wartburg 1.3 utódmodell, amelyet a gyár '91-es Volkswagen-átvételéig kínáltak.
Tévedés azt hinni, hogy az ósdi technikához évtizedekig ragaszkodtak a keletnémet mérnökök, sorra építették az érdekes prototípusokat (például a Skodával közösen kifejlesztett CMEA 610M-et, vagy Wartburg 760-at a Renault 1,4-es motorjával, stb.), de pénzhiányra hivatkozva mindet elutasította a szocialista pártvezetés. Így maradtak a kétütemű, klasszikus építésű 353-asok, melyeket ideig-óráig nyugatra is exportáltak, sőt, még pálya- és raliversenyeken is rajthoz álltak velük. Sok példány futott az NDK-ban rendőrautóként, legérdekesebb mutációja pedig a nyitott, négyajtós Jagdwagen volt.
Bemutatónk főszereplője egy 353 S, amelyet a W alapmodelltől olyan gyári extrák különböztettek meg, mint a tolótető, az első ködlámpa, a hátsó ablakfűtés és a kárpitozott csomagtér. A gyártás utolsó hónapjaiból való, egy házaspár vitte haza a Merkur telepről, egyenesen a tanyasi garázsba. Nagyon kímélték a Wartburgot, állítólag életében csak kétszer ázott meg, kéthetente jártak be vele a közeli településre vásárolni. Így a kocsi megmaradt gyárias állapotában, és az állástól sem pusztult, a hölgy (csak neki volt jogosítványa) tavaly, 82 évesen döntött úgy, hogy befejezi az autóvezetést.
Ekkor került eladósorba a Wartburg, és a tulajdonos ismerőse, Nagy István csaphatott le rá, aki amúgy már sok-sok éve nyomon követte a kocsi sorsát. Teljesen rozsdamentesnek bizonyult az alváz és a karosszéria,
kissé matt fényezése is eredeti gyári volt, csak az apró kőfelverődések és karcok nyomait kellett eltüntetni róla.
Óriási volt a kormány holtjátéka, így fel fel kellett újítani a szerkezetet, a hátsó lengéscsillapítók pedig gyengén működtek, úgyhogy ezeket kicserélték, akárcsak a gumikat, a fékcsöveket, a szabadonfutót, az üzemanyag-ellátó rendszer elemeit illetve a hátsó lámpabúrákat.
Miután még néhány más javítást is elvégeztek, sikerrel vette a műszaki vizsgát és a veteránminősítést az újszerű állapotú és minden karosszériaelemében eredeti Wartburg. Teljesen érintetlen az utastér is, repedésmentes és hibátlan a kárpitozás. Luxusra persze ne számítsunk, igen puritán a berendezés, csak a nélkülözhetetlen (a kilométerórát kivéve LED-szegmensekből álló) műszerezettséget, illetve kapcsolókat találjuk. Igen jó viszont a helykínálat és a térérzet, kardánalagút híján elöl-hátul szinte terpeszkedhetünk, a sivár környezetet fautánzatú tapétával és mintás kárpitokkal próbálták feldobni.
Ahogy útra kelünk a Wartburggal, kiderül, hogy a hangszigetelés elméleti fogalom, a kétütemű motor jellegzetes és sokszínű orgánuma beszűrődik a kabinba a gördülési- és szélzaj kíséretében, maga a karosszéria vibrál (ajtócsukásra pedig kong). Sokan nem tettek bele rádiót (gyári extraként elérhető volt Tesla Spider), ebbe példányba az első tulaj a megszokott Videoton helyett egy – talán lengyel piacos – „Ferrari" készüléket szereltetett be. Anno a füstje miatt sokan szidták a 353-at, de láss csodát, tesztgépünk megfelelő keverései aránnyal és modern motorolajjal néhány pamaccsal beérte.
Bár évtizedeken át rendelhető volt kormány- helyett padlóváltós kivitel, nálunk inkább a kései évjáratokat jellemezte, és nem a legjobb konstrukció: a vékonyka, sétapálcaszerű kar hosszú úton jár és kifejezetten lötyögős.
Rá kell érezni a fokozatok helyére, a hátramenetet és az egyest például könnyű összetéveszteni,
gyakorlat kell a hibátlan kapcsolgatáshoz. Aránylag pörgős a kis háromhengeres, másodikban-harmadik fokozatban meglepően élénken húz. 60-65 km/h-nál már érdemes negyedikbe kapcsolni, és 90-100-zal szépen megy, az említett hanghatásokon kívül nincs különösebb gond vele.
Magas építésű az alvázas Wartburg, érzékeny az oldalszélre, ilyenkor azért érdemes visszavenni a sebességből. Lágy futóművével nagyon kényelmes földutakon és rossz aszfalton, teher nélkül viszont szinte lebeg az úton, és a kanyarokban nagyon dől (megpakolva stabilabb). Orrnehéz az előretolt motor miatt és fronthajtású, borítékolható az alulkormányzottság, kanyarban bizony fogni kell a kormányt, hogy az íven maradjon. Másfelől viszont jó tapadása, nagy hasmagassága és teherbíró építésmódja miatt enyhe terepen is hely tud állni, sokan jártak ilyennel annak idején kiskertbe, szőlőbe.
Fogasléces a kormánymű, ami ebben a kocsiban teljesen új, alig van holtjátéka, eléggé közvetlenül és pontosan irányítható vele a kocsi. Álló helyzetben nehéz forgatni (különösen radiál gumikkal), de menet közben sokkal könnyebbé válik, összességében sokkal kisebb erőfeszítést igényel a Ladákhoz képest. Amióta bevezették a 353W szériát, a fékrendszer kétkörös és elöl tárcsákkal lassít, viszont nincs rásegítője, így erősen kell nyomni a pedált. A keletnémet tervezők 60% előre, 40%-hátra arányban osztották el a fékerőt, ami jól porciózható, de bekapcsolt szabadonfutónál nincs motorfék.
Mára nagyon megfogyatkozott a kétütemű Wartburgok állománya, különösen a kombik ritkák, mert
a piacosok és kisiparosok igáslóként elhasználták őket. Veteránként azonban nálunk és külföldön (főleg Németország keleti tartományaiban) is akadnak szép számmal rajongói, ami természetesen az árakat is magával vitte – a kipróbált példányt például 2,65 millió forintért hirdetik eladásra. Mindig értéknövelő a szép és eredeti állapot, az extrák közül a tolótetőt értékelik sokan; természetesen a krómozott kivitelekre nagyobb az érdeklődés, ezeken belül a hatvanas évek végi korai szériák gyűjtői kincsek.
Műszaki adatok - Wartburg 353 S (1988)
Motor: soros háromhengeres, kétütemű, vízhűtéses benzinmotor, elöl hosszában beépítve. Hengerűrtartalom: 993 cm3. Furat x löket: 73,5 x 78,0 mm. Kompresszióviszony: 7,8:1. Teljesítmény: 50 LE, 4500/perc fordulaton. Nyomaték: 98 Nm, 3000/perc fordulaton.
Erőátvitel: négyfokozatú kézi váltó szabadonfutóval, elsőkerék-hajtás.
Felfüggesztés: elöl kettős keresztlengőkaros, hátul ferde vezetőkaros független futómű, kanyarstabilizátorral. Elöl-hátul csavarrugók és hidraulikus lengéscsillapítók. Kétkörös fékrendszer hátsó fékerőszabályozóval, elöl- tárcsa, hátul dobfékek.
Felépítmény: négyajtós, ötüléses, önhordó acélkarosszéria segédvázon. Hosszúság x szélesség x magasság: 4220 x 1640 x 1495 mm. Tengelytáv: 2450 mm. Csomagtartó: 525 l. Tank: 44 l. Saját tömeg: 910 kg.
Végsebesség: 130 km/h. Gyorsulás (0-100 km/h): 21,0 s.
Még több olvasnivaló a Retro Mobil májusi számában: