Úgy tűnik, hogy az agy alvás közben szabadul meg azoktól a mérgektől, amelyek az Alzheimer-kór kialakulásához vezetnek, mondta Jeffrey Iliff, az Oregon Health & Science University (OHSU) agykutatója. Az állatkísérletek tanúsága szerint, ha a kísérleti alanyok nem jutnak elég alváshoz, akkor felhalmozódnak ezek a toxinok, és károsítják az agyat.
Iliff és az OHSU más kutatói most olyan emberi vizsgálatokat terveznek, amelyek tisztázzák az alvászavarok és az Alzheimer-kór közötti összefüggéseket.
Már évtizedek óta világos, hogy létezik valamiféle kapcsolat.
Az alvászavarok ugyanis nagyon gyakoriak az Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél.
A kutatók sokáig azt gondolták, hogy ennek oka egyszerűen az, hogy a betegség károsítja az agynak az alvásszabályozásért felelős központjait. Az újabb felfedezések azonban arra utalnak, hogy a kapcsolat ennél jóval bonyolultabb lehet.
Az első eredmények 2009-ből származnak, amikor a Washingtoni Egyetem kutatói kimutatták, hogy alvásmegvonásos egerekben gyorsabban létrejönnek az Alzheimer-kór kialakulásával kapcsolatos, tapadós amiloidplakkok.
2013-ban Iliff egy olyan kutatócsoport tagja volt, amelyik fölfedezte, hogy az alváshiány felgyorsíthatja ezeknek a plakkoknak a kialakulását. Az agyban egy figyelemre méltó tisztítási folyamat zajlik le a mély alvás folyamán, legalábbis állatokban.
Ennek folyamán a normális esetben az agyon kívül elhelyezkedő tiszta, átlátszó folyadék, az úgynevezett agy-gerincvelői folyadék kezd visszaáramlani az agyba és az agyon keresztül, az erek külső oldala mentén.
Ez lehetővé teszi az agy számára a toxinok eltávolítását, többek közt a plakkok képződéséhez vezető mérgekét is.
A kutatók most emberben is megpróbálják tanulmányozni ezt a tisztítási folyamatot, ami nem lesz könnyű. Egerekben egyszerűen egy ablakot vágtak a koponyára, azon át tanulmányozták a rendszert. Emberen ez természetesen nem járható út, viszont a fejlett MRI-készülékekkel remélhetőleg sikerül megoldani a feladatot.
Ha emberben is sikerül bizonyítani, hogy az alvásproblémák (alváshiány) megzavarják az agyi tisztítási folyamatot, akkor
azonosíthatják azokat az embereket, akik a kiemelt kockázati csoportba tartoznak,
mivel nem jutnak elég időtartamú mély álomhoz.
Az ilyen emberek számára új gyógymódokat is kifejleszthetnek. Ezek sokfélék lehetnek, a rendszeres testmozgástól kezdve az új gyógyszerekig.