Egy rákbetegségben szenvedő brit beteg műtétjét közvetítik majd a virtuális valóság (VR, virtual reality) technikáját felhasználva. Az eljárást úgy tervezték meg, hogy a nézők ott érezhessék magukat a műtőben. A közvetítés célja azonban elsősorban nem a nézők szórakoztatása, hanem az orvostanhallgatók és kezdő sebészek ismereteinek bővítése.
A műtétet Shafi Ahmed londoni sebész végzi, aki úttörőnek számít a virtuális realitás technikájának sebészetben való alkalmazásában. A sebész a mai műtéti közvetítést forradalmi előrelépésnek nevezte az egészségügyi újításban és oktatásban. Az alábbi videóban a virtuális valóság műtéti alkalmazásáról nézhet meg egy kis ízelítőt.
A betegről annyit tudni, hogy egy 70-es éveiben lévő, vastagbélrákban szenvedő férfi. Állítólag nagyon izgalmasnak tartja, hogy műtétjét az egész világon nézhetik majd.
Az operációt a Royal London kórházban végzik, és a nézők olyan okostelefonnal követhetik az eljárást, amelyhez virtuálisvalóság-headset csatlakozik. Kevésbé látványos módon, de sima számítógépes böngészővel is követhetik a folyamatot.
A legnagyobb élményhez már elegendő a pár ezer forintért kapható Google Caedboard VR-szemüveg, illetve az Androidra és iPhone-ra is ingyen letölthető VRinOR alkalmazás. A műtét – amely ezen a linken követhető – előreláthatólag két-három órás lesz, és a műtőasztal fölé szerelt több speciális kamerával filmezik majd.