David Diamond, a Dél-Floridai Egyetem professzora egy nemzetközi kutatócsoporttal közösen 68000, régebbi tanulmányokban résztvevő 60 éven felüli ember adatait elemezte. Az eredmények megkérdőjelezik a „koleszterinhipotézist”, mely szerint a magas LDL-koleszterinszintű emberek halálozási kockázata nagyobb, és ezért sztatin gyógyszereket kell szedniük, hogy csökkentsék a koleszterinszintjüket.
A British Medical Journal online kiadásában e hónapban megjelenő elemzés első a témával kapcsolatos áttekintés, amely a korábbi tanulmányokból vett nagy csoport adatait használja.
Már évtizedek óta tudjuk, hogy a magas összkoleszterinszint a kor előrehaladtával a szív- és érrendszeri betegségek egyre csekélyebb kockázatává válik”
– mondta Diamond. „Ebben az elemzésben az úgynevezett rossz koleszterinre összpontosítottunk, amelyet azzal vádolnak, hogy hozzájárul a szívbetegséghez.”
A szerzők szerint minden általuk feldolgozott tanulmányból vagy hiányzott az összefüggés, vagy fordított kapcsolat állt fenn az LDL-C szintje és a kardiovaszkuláris halálozás között. Ezt követően a csoport arra hívta fel a figyelmet, hogy újra kell értékelni az LDL-C csökkentését célzó gyógyszerek (amilyenek a sztatinok) használatát a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében.
„Azt tapasztaltuk, hogy több tanulmány nemcsak nem talált kapcsolatot az alacsony LDL-C-szint és a halálozás csökkenése között, hanem a tanulmányokban részt vevő legtöbb embernél fordított kapcsolatot vett észre, azaz
a magasabb LDL-C-szintű idősebbek gyakran hosszabb ideig éltek”
– mondta Diamond.
Diamond arra is rámutatott, hogy a kutatás szerint a magas koleszterinszint védő hatású lehet egyes idősebb embereknél gyakori betegségek ellen. Például a magas koleszterinszint a neurológiai betegségek – amilyen a Parkinson- és az Alzheimer-kór – alacsonyabb előfordulási gyakoriságával társul.
Más tanulmányok azt sugallták, hogy a magas LDL-C védhet néhány gyakran végzetes betegség ellen, amilyen a rák és a fertőző betegségek, és az alacsony LDL-C-szint növeli a fogékonyságot ezekre a betegségekre.
„Eredményeink számos fontos kérdést vetnek fel a jövőre vonatkozóan” – mondta a tanulmány vezetője és a cikk társszerzője, Uffe Ravnskov. „Egyik ilyen, hogy az összkoleszterinszint miért tényező a fiatal és középkorú emberek szív- és érrendszeri betegségének kockázatában, és miért nem az idősebbeknél. Miért él hosszabb ideig sok olyan idősebb ember, akinek magasabb az LDL-C-szintje, mint azok, akiké alacsonyabb?”
Mivel a 60 évesnél idősebb emberek magas LDL-C-szinttel élnek a legtovább, akkor miért kellene ezt gyógyszeresen csökkenteni”
– tette fel a kérdést, Diamond is.