„Kutatásunk megmutatta, hogy az öregedés nem feltétlenül egyirányú folyamat" – mondta a Cell című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzője, Juan Carlos Izpisua Belmonte genetikus. „Nyilvánvalóan az egerek nem emberek, és azzal mi is tisztában vagyunk, hogy egy személy megfiatalítása sokkal bonyolultabb procedúra.
Ám az eredmények szerint az öregedés egy dinamikus és rugalmas folyamat,
terápiás eljárásokkal hatékonyabban befolyásolható, mint azt korábban feltételeztük – tette hozzá a kutató.
A tudósok azt már korábban is tudták, hogy bizonyos gének (úgynevezett Jamanaka-faktorok) „bekapcsolásával" a sejtek visszaalakíthatóak indukált pluripotens őssejtekké. Ezek olyan embrionális őssejtek, amelyeket nem embriókból hoznak létre: kifejlett, érett, egy-egy feladat végzésére már elköteleződött sejteket embrionális őssejt-állapotba "programoznak vissza", azaz mesterségesen teszik őket olyanná, hogy bármilyen sejttípus kialakulhasson belőlük. Ebből a köztes állapotból aztán új típusú sejteket lehet kialakítani.
A gond idáig az volt, hogy ha élő állatokban (és nem sejttenyészetekben) „indították be" a Jamanaka-faktorokat, az élőlények rákosak lettek. Éppen ezért az új kutatás során a tudósok egy új módszerrel csak rövid időre „kapcsolták be" a kérdéses géneket, hogy elkerüljék a daganatos megbetegedés kialakulását az egerekben.
A kísérletben szereplő egerek progériában szenvedtek, vagyis az öregedés jelei nagyon fiatal korban jelentkeztek náluk. A rágcsálókat genetikailag módosították, így sejtjeik bekapcsolták a Jamanaka-faktorokat, ha egy bizonyos készítménnyel kezelték az állatokat (ebben az esetben egy antibiotikummal, doxiciklinnel) Az eredmények a kutatók szerint fantasztikusak lettek, az egerek minden szempontból megfiatalodtak: a gerinc kevésbé volt deformálódott és szerveik működése is jelentősen javult.
A sejtek ugyancsak kevesebb molekuláris jelét hordozták az öregségnek.
Ezt követően a kutatók egészséges, ám már valóban idős rágcsálóknál is alkalmazták a kezelést. Ezeknél az állatoknál is jelentkezett a kedvező hatás, legalábbis bizonyos sejtek esetében: a vázizmok és a hasnyálmirigy sejtjei – szemben a terápiában nem részesült egerek sejtjeivel - például gyorsabban regenerálódtak.
A kidolgozott módszert génmódosított emberi sejteken is kipróbálták. Itt ugyancsak biztató eredményekről számoltak be a kutatók, a sejtek molekuláris szinten fiatalabbakká váltak.
Sajnos azonban egy jó ideig még csak vágyálom marad az örök fiatalság, Izpisua Belmonte szerint a klinikai alkalmazásra még évtizedeket várni kell.