Hősök az Armageddonból |
A nemrégiben napvilágot látott katonai dokumentumok szerint rendkívül gyakori eset, hogy a filmeket olyan módon változtatják meg a bemutatás előtt, hogy azok az Egyesült Államok fegyveres erőit hősies színben tüntessék fel. A filmes cégek azért mennek bele a változtatásokba, mert így több millió dollárt spórolhatnak meg a produkciós költségeken, amennyiben viszont nem működnek együtt a Pentagonnal, a katonai szervezet sem nyújt támogatást a produkcióhoz.
A dokumentumokból az is kiderül, hogy a Pentagon úgy tekint a filmiparra, mint a közönséggel való kapcsolattartás egyik fontos eszközére: "A katonaság, a háború ábrázolása számunkra reklámmá vált" - állt az egyik feljegyzésben.
A Pearl Harbor jófiú volt |
A Forrest Gumppal több gondja is volt a Pentagonnak. "A film azt az érzést keltette, mintha a '60-as évek seregében együgyű, alacsony intelligenciájú katonák szolgáltak volna. Ez pedig nem hiteles, és nem is előnyös a hadseregre nézve." Tom Hanks, a film sztárjának egyik jelenete szintén szemet szúrt a filmet végignéző katonáknak. "Nem támogatandó", mikor Forrest a fenekén lévő sebhelyet megmutatja Johnson elnöknek, ugyanis "nem elfogadott dolog, hogy egy elnök egy egyenruhás katonával lődörögjön".
A Golden Eye című 1995-ös James Bond-filmben az eredeti forgatókönyv szerint egy amerikai tengerész admirális árul el néhány államtitkot az ellenségnek, de a végleges verzióban egy francia tengerész lett az áruló.
Nem lehetnek esetlenek |
Philip Strub, a Pentagon szórakoztató médiáért felelős asszisztense a Guardiannak nyilatkozva elmondta, sokszor keresik fel őket filmkészítők azzal a kéréssel, hogy támogassák a készülő produkciót. A javasolt változtatások megtétele a filmesekre volt bízva, és semmiféle olyan veszély nem fenyegette őket, hogy például megakadályozzák a produkció bemutatását, amennyiben nem működnek együtt a Pentagonnal. "Számunkra tabu, hogy beleavatkozzunk a művészek jogaiban... Azonban sikerként könyveljük el, ha közösen tudunk dolgozni egy produkción." Néhány film, például a háborúellenes Született július 4-én, készítői, nem is fordultak a Pentagonhoz. Strub hozzátette, a digitális technikák elterjedése miatt várhatóan egyre kevesebben fognak segítséget kérni a katonai szervtől.
Cheryl Rode, a Forgatókönyvírók Szakszervezetének képviselője elmondta, létező ügyről van szó, majd hozzátette: "Minden esetben, amikor külső beavatkozás hatására kell változtatni az anyagon az írókon a döntés felelőssége, hogy meg is teszik-e ezt."