Az idén nyolcvanöt filmet neveztek az Oscar idegen nyelvű filmek kategóriájába, ezzel megdöntötték a 2014-es rekordot, amikor nyolcvanhárom film indult el a díjért. Magyarország Till Attila kerekesszékes akcióvígjátékát, a Tiszta szívvel-t nevezte, és bizony már az nagy bravúrnak fog számítani, ha a decemberben kihirdetésre kerülő, kilenc filmet tartalmazó szűkített listán rajta lesz.
A Tiszta szívvel Oscar-nevezése után arról érdeklődtünk Till Attilánál, hogy kitől örülne nagyon dicséretnek: „Én a latin vonalat szeretem nagyon” – válaszolta, majd többek között a spanyol mestert, Pedro Almodóvart nevezte meg, aki idén a Julieta című filmjével versenyez (aminek még mindig nem jelentették be a magyarországi premierjét). Ha mindketten elmenetelnek az Oscar-gáláig, ott akár össze is jöhet a vágyott beszélgetés.
Almodóvaron kívül több más nagynevű rendezővel is egy klubba került a magyar médiaszemélyiség. A dél-koreai A keserédes élet-et és A jó, a rossz és furcsá-t is jegyző Kim Jee-woon, a Robotzsaru-val, az Emlékmás-sal és az Elemi ösztön-nel Hollywood csúcsára került Paul Verhoeven és a héten elhunyt Andrzej Wajda legújabb filmjével is meg kell mérkőznie a Tiszta szívvel-nek.
A holland Verhoeven szokás szerint botrányos, Franciaország által nevezett Elle-je mellett a chilei Pablo Larrain Neruda című szürreális krimije, a mexikói Jonas Cuaron Desierto című sivatagi horrorja és a Cannes-ban nagy felháborodásra díj nélkül hagyott, amúgy zseniális Toni Erdmann is esélyes a továbbjutásra.
Az iráni Asghar Faradi öt éve a Nader és Simin-nel megnyerte hazája első Oscar-díját, most Az ügyfél című filmjével próbál duplázni. Az olasz Gianfranco Rosi egy égetően fontos és aktuális témáról, az európai menekültválságról forgatott dokumentumfilmet Tűz a tengeren címmel, amellyel a berlini filmfesztivál fődíját nyerte el.
A Saul fia Oscar-győzelme után egy dolgot nem szabad megtennünk: hasonló elvárásokat támasztani a Tiszta szívvel felé, mert annak csalódás lesz a vége.
„Lehetetlen elvárás. Majdnem kizárt, hogy kétszer egymás után Magyarország nyerjen. Matematikailag is nagyon furcsa lenne, de ami ennél tényszerűbb, hogy nem lehet összehasonlítani a két filmet. A Tiszta szívvel nevezése olyan, hogy Magyarország minden évben küld egy filmet, a Tiszta szívvel ebbe a mezőnybe simul bele. A Saul fia egy világszenzáció. Nem lehet összehasonlítani egyik magyar filmmel sem, most már soha többet” – elemezte filmje esélyeit Till Attila az Origo Filmklubnak adott interjújában.
Most, hogy helyére raktuk a Tiszta szívvel kilátásait, elkezdhetünk szurkolni az akcióvígjátéknak, mert megérdemelné, hogy minél tovább versenyben maradjon, és így minél több ember ismerhesse meg a kerekesszékes bérgyilkosok egyszerre vicces és szívszorító történetét. Csodák persze mindig történhetnek.