Az idei fesztivál a helyreállításról és státuszunk visszanyerésről szól. A bővítésről és a reformokról
- fogalmazott Li Jong Kvan, a BIFF szervezőbizottságának elnöke. A fesztivál szervezői és az ország legfontosabb filmes szervezetei korábban azzal vádolták a puszani vezetést, hogy politikai okokból beavatkozik a kulturális rendezvény programjának alakításába.
A fesztivál és a szponzoráló város között akkor mérgesedett el a helyzet, amikor a 2014-es rendezvényen a város nyomására levették a műsorról a több mint 300 halálos áldozattal járó dél-koreai kompkatasztrófáról szóló dokumentumfilmet.
A Szevol komphajó tragikus balesetéről szóló alkotás ugyanis bírálta a kormányt a rosszul irányított mentés miatt.
Li Jong Kvant és Dzsaj Dzseon, a fesztivál igazgatóhelyettese, akit elmozdítottak posztjukról, idén visszatérhettek, és az új kormány támogatásáról biztosította a fesztivált.
A fesztiválon az újraegyesítés gondolata is hangsúlyos: nyitó filmként Dzsero Jun dél-koreai rendező Beautiful Days című alkotását vetítik, amelyben egy nő Észak-Koreából délre szökik a jobb élet reményében.
Az október 4. és 13. között zajló ázsiai filmes seregszemlén 79 ország 323 filmalkotását mutatják be, ezek közül 115 világpremier lesz. A mustrára várják az ázsiai filmgyártás olyan csillagait, mint a kínai színésznő Csao Tao (Ősi folyók, csendélet) vagy az indiai rendező-forgatókönyvíró Radzskumar Hirani (3 félnótás), de a vendégek között lesz Jason Blum hollywoodi producer is. Szakamoto Rjuicsi Oscar-díjas japán zeneszerző ugyancsak Puszanba érkezik: fellép a nyitógálán és átveszi a fesztivál ázsiai filmeseknek adományozott díját.
A BIFF New Currents versenyprogramjába, amelyben első vagy második filmjüket készítő ázsiai filmesek versengenek, hét ország tíz alkotását válogatták be a szervezők. A mezőnyben szerepel egy bhutáni alkotás is, a The Red Phallus.
A világ filmművészetéből válogató szekcióban mutatják be az Oscar-díjas Nemes Jeles László Napszállta című filmjét, amely a nemzetközi kritikusok szövetségének díját nyerte el a velencei filmfesztiválon.
A puszani bemutatkozás egyúttal a produkció ázsiai premierje lesz. Az 1913 nyarán, Budapesten játszódó alkotás a Filmalap támogatásával a Laokoon Filmgroup gyártásában, a francia Playtime-mal koprodukcióban készült, Sipos Gábor és Rajna Gábor producerek vezetésével. A film a hivatalos magyar nevezett a legjobb idegen nyelvű film Oscar-mezőnyében.
A fesztivál zárófilmjeként október 13-án a hongkongi veterán színész-rendező, Jüen Vo-ping (Acélkarmok, Igaz legenda) Master Z: The Ip Man Legacy című akciófilmjét vetítik a dél-koreai kikötővárosban.