Nem új keletű az antihősök iránti vonzalom, rajongás. A filmtörténelem során rengeteg alkalommal kaphatta azon magát a mozinéző, hogy egy rosszfiú sikeréért drukkol. Talán a valaha készült legnépszerűbb filmes széria, A Keresztapa-trilógia is egy antihős, Michael Corleone sztoriját dolgozza fel, de eszünkbe juthatnak még olyan klasszikusok is, mint a Rambo, a Taxisofőr, A sebhelyesarcú vagy a Kill Bill, és még reggelig lehetne sorolni.
Először nem árt tisztázni, mi is az antihős jelentése: Egy olyan, ezerféle tulajdonságokkal felruházott szereplő, aki saját történetében ugyan hősként van ábrázolva, de amint kiemeljük ebből a közegből, máris sokkal negatívabb képben tűnik fel. Ezek a szereplők pedig többnyire a társadalom kitaszítottjai, bűnözők vagy szörnyetegek szoktak lenni.
A régi korokhoz képest napjaink filmjeiben a különbség csak az, hogy Hollywood ráérzett az elmúlt 15 évben arra, hogy ha modern, képregényes köntösbe bújtatja ezeket az antihősöket, akkor nagyobb eséllyel harapnak rá a nézők. Feltehetőleg ezért kapott teret 2015-ben, több mint egy évtized várakozás után Ryan Reynolds, hogy karakterhű Deadpool-mozit készítsen, illetve ez az oka a Venom-trilógia elkészültének is. Továbbá Loki önálló sorozata is két évadnál tart. Itt pedig nem áll le a Marvel, hiszen idén decemberben érkezik a mozikba Aaron Taylor-Johnson főszereplésével a Kraven, a vadász is - igaz a Sony égisze alatt. Ám a konkurens sem tétlenkedett az elmúlt években, a DC is ráérzett az antihősökben rejlő lehetőségre. 2016-ban nem is egy, hanem rögtön egy egész csapatnyi antihős sztorijával álltak elő a Suicide Squad – Öngyilkos osztagban. A film igen megosztóra sikerült, de öt évvel később mégis kapott folytatást, igaz, a szereplőgárda jelentős részét le is cserélték. Az öngyilkosok történetének két fejezete között pedig érkezett Todd Phillips, és váratlanul nagyot kaszált a Jokerrel a kasszáknál. A bukott komikusból lett gyilkos bohóc pedig már a második filmjét éli meg épp a mozikban. Persze továbbra is vannak antihősök, akik nem kényszerülnek latexruhát felhúzni, hogy sikeresek legyenek, gondoljunk csak John Wickre, aki négy filmet is megélt, sőt spin-offot is kap a sztorija.
Az antihősök általában rendkívül sokoldalú és összetett karakterek, így arra a kérdésre, hogy miért szeretik őket ennyire az emberek, több ok is van, nemcsak annyi, hogy milyen jól néznek ki a színes hacukájukban:
A fentebb felsorolt tulajdonságok pedig azt eredményezik, hogy ezekért a földhözragadt figurákért könnyebb rajongni. Ennek az oka pedig az lehet, hogy az ember, aki szintúgy tele van belső harcokkal, illetve kívülről a társadalmi normák is nyomást helyeznek a vállára, a gyarlóságai ellenére is valahogy közelebb érzi magát egy Jokerhez vagy egy Tony Montanához, mint Supermanhez vagy az igazság bármely más bajnokához.
Legközelebb Venommal találkozhatunk a cikkünkben említett figurák közül, A Venom - Az utolsó menet Tom Hardy-val a főszerepben október 24-én kerül a mozikba, a film előzetesét addig is itt megtekinthetik: