A háztartások operacionális nettó finanszírozási képessége novemberben (előzetes adatok alapján) 37,1 milliárd forint volt. A kamatokba foglalt inflációs kompenzációt (17,5 milliárd forint) figyelembe véve a háztartások nettó finanszírozási képessége 54,6 milliárd forintot tett ki. Az árfolyamváltozások miatt a háztartásoknak ebben a hónapban 9,6 milliárd forint átértékelődési nyeresége képződött, így piaci áron a nettó pénzügyi vagyon 64,2 milliárd forinttal emelkedett.
Novemberben a hitelintézetekkel szemben fennálló forint-követelés 32,4 milliárd forinttal volt magasabb az előző havi értéknél. A növekményből 11,2 milliárd forint a kamatokba foglalt inflációs kompenzációból adódott, az operacionális tranzakció 21,2 milliárd forintot tett ki. A háztartások birtokában lévő forintkészpénz állománya novemberben 18,2 milliárd forinttal emelkedett.
Ebben a hónapban folytatódott a devizabetétek állományának egész évben jellemző mérséklődése. A háztartás szektor 4,5 milliárd forinttal csökkentette devizabetéteit, és a forint erősödése miatt jelentős, 13,3 milliárd forint átértékelődési vesztesége is keletkezett, így összességében a devizabetét-állomány forintra átszámított értéke novemberben 17,8 milliárd forinttal volt alacsonyabb az október végi értéknél.
A háztartások értékpapírokban tartott vagyona novemberben piaci áron 41,2 milliárd forinttal emelkedett. Ebben jelentős szerepe volt az árfolyamok emelkedésének (részvényárfolyamok növekedése, állampapírhozamok csökkenése), mely összességében 23,5 milliárd forint átértékelődési nyereséget eredményezett. A kamatokba foglalt inflációs kompenzáció 6,3 milliárd forint, az operacionális tranzakció pedig 11,4 milliárd forint volt. A háztartás szektor legnagyobb mértékben befektetésijegy-portfólióját növelte, nettó állampapír-vásárlása az egy hónappal korábbihoz hasonlóan alakult, részvényportfólióját pedig csökkentette.
A ki nem fizetett keresetek növekedésében a november első napjaiban esedékes bérek egy részének október végi - a munkaszüneti napok miatt előrehozott - kifizetésének hatása mutatkozik.
A háztartások tartozása az elmúlt fél évet jellemző átlagos havi mértékben, 67 milliárd forinttal emelkedett. Továbbra is jelentős volt az ingatlanhitelek igénybevétele, melynek állománya márciustól megduplázódott és már meghaladja a fogyasztási- és egyéb hitelekét. Ebben a hónapban az ingatlanhitelek állománya 51,2 milliárd forinttal, a fogyasztási és egyéb hiteleké 13,3 milliárd forinttal bővült - álla jegybank közleményében.