A kkv-index tavaly július óta most először emelkedett 50 százalék fölé. Az Ecostat felmérése szerint az üzleti bizalom erősödése a kis- és középvállalkozók körében alapvetően az ország gazdasági kilátásainak javulásával áll összefüggésben: májusban a nemzetgazdaság jobb lehetőségeiben a vállalkozások mintegy egyharmada bizakodik, míg a pesszimista várakozások aránya éves mélypontra, 23 százalékra esett.
A kkv-szektor szereplői szerint a cégek kilátásai is kedvezően változnak: saját vállalkozásuk rövidtávú lehetőségeit december óta folyamatosan növekvő arányban ítélik javulónak a cégek, a működési feltételeik romlásától a válaszadók 23 százaléka tart. Vállalkozásuk bővítésére a következő hat hónap alatt a cégek 41 százaléka lát lehetőséget. A pesszimista várakozások aránya 59 százalék.
A szektor működése szempontjából kiemelt szerepet játszó belföldi értékesítés megítélése nem változott az előző hónaphoz viszonyítva. Termékei, szolgáltatásai piacának bővülését feltételezi a vállalkozások 28 százaléka, stabilitását 46 százalékuk. Az áprilisi 8 százalékról 29 százalékra nőtt az exportpiacok kedvező változását megjelölők aránya.
A kkv-szektor pénzügyi helyzete a következő fél évben a cégek 62 százaléka szerint változatlan marad, javuló likviditással 18, romlóval 20 százalékuk számol. A kis- és középvállalati vezetők az idei évre 5,4 százalékos fogyasztói inflációt várnak, az előrejelzés április óta 0,5 százalékponttal csökkent. A cégek decemberre átlagosan 4,8 százalékos 12 havi fogyasztói árváltozást várnak.
A kkv-szektor cégei az idén éves szinten szerény, 3,2 százalékos saját hatáskörű áremelést terveznek. Az erősödő piaci verseny mellett háromnegyedük nem képes érvényesíteni áremelési törekvéseit.