Az évről-évre jelzett, jogbiztonságot is sértő, sajátos jogtechnikai megoldások az államháztartási törvény figyelmen kívül hagyását, vagy éppenséggel a tudatos megkerülését jelentik - mondta expozéjában Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke a 2002. évi zárszámadás általános vitájának kezdetén, kedden a parlamentben.
Közelebbről és konkrétabban a visszatérően megvalósuló adósságátvállalásokra, adósság-elengedésekre, a befizetések elengedésére, illetve egy-egy esetben a pótköltségvetés benyújtásának elmaradására gondolok. Így végső soron az Országgyűlés jóváhagyásával akarva-akaratlanul szabad út nyílik a hiány növelésére - mondta az ÁSZ elnöke.
Az ÁSZ elnöke meghatározónak tartja, hogy a 2002. évi költségvetési előirányzatok az évközi - alapvetően szabályszerű - módosítások során, de jelentősen változtak. A váratlannak minősített tényezők többsége - mint mondta - nem más, mint tervezési hibákra visszavezethető hiányosság.
Kovács Árpád hangsúlyozta: a nemzetgazdaság versenyképességének javítására és további modernizációjára való törekvés nem nélkülözheti a kiugróan magas költségvetési hiány mérséklését.
A takarékos államról szólva felhívta a figyelmet, hogy az nem lineáris létszámcsökkentés kérdése, hanem olyan stratégiai feladat, amely előmozdíthatja a hazai gazdaság stabilitásának megőrzését és a nemzetgazdaság egyensúlyi növekedési pályára állítását.
Az ÁSZ elnöke összegezte, milyen tipikus kockázatokkal kell számolni, ha nem sikerül megszüntetni az ellenőrzéseik által feltárt visszatérő hiányosságokat. Megoldatlan, és végső soron a gazdaságfejlesztési politikát is befolyásoló gondnak nevezte, hogy az állam vagyonáról évek óta nem áll rendelkezésre aktuális, teljes körű és egységes nyilvántartás.
Ugyancsak kiemelten szólt Kovács Árpád a közpénzek mozgásáról a közszféra és a versenyszféra között. A minisztériumok egyre több alkalommal adnak át költségvetési pénzeszközöket gazdasági szervezetek, közhasznú társaságok bankszámláira. A társaságok az így keletkezett, úgymond szabad pénzeszközeikből rendszeres kamatjövedelemhez jutnak - mondta az ÁSZ-elnök hozzátéve, hogy ez a gyakorlat a költségvetés szempontjából a jelenlegi helyzetben különösen kockázatos.
A 2002. év zárszámadását általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés költségvetési és pénzügyi bizottsága. Az ellenzék kisebbségi véleménye szerint a beterjesztett törvényjavaslat nem felel meg a jogállamiságnak.