Kovács Árpád ÁSZ-elnök az intézményrendszer lassú kiépítésére példaként említette, hogy Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap (EMOGA) támogatásait fogadó szervezet még nem alakult ki, a számvevőszéknek még nem volt mit akkreditálnia. A számvevőszék elnöke felhívta a figyelmet, hogy még mindig nem született döntés arról, hogy a közigazgatás modernizációja során a nyitott típusú angolszász közigazgatást vagy a porosz típusút valósítja-e meg Magyarország. Kovács Árpád elmondása szerint a számvevőszék ellenőrzési eszközei az angolszász modellre épülnek.
A 2002-es országjelentés magállapításiból Kovács Árpád megemlítette a belső ellenőrök létszámának és képzettségének növelésére irányuló uniós elvárást. Elmondása szerint igen nehezen született meg a kormányzaton belül a belső ellenőrzés stratégiája, ám a költségvetési megszorítás miatt az intézményeknél az ellenőri létszám bővítésére nem kerülhet sor.
Balogh Ottó, az OTP-Hungaro Projekt Kft. ügyvezető igazgatója a konferencián vereségnek nevezte azt, hogy az Nemzeti Fejlesztési Tervnek nem lett az uniós gyakorlattal megegyezően hét regionális programja, csupán egy. Balogh kifogásolta, hogy a következő három évben a strukturális alapok, valamint a kapcsolódó hazai költségvetési források felhasználása a központi kormányzati szervezetek szintjén dől el, míg regionális szinten a következő három évre kilátásba helyezett 1500 milliárd forintból egyetlen fillérről sem születik döntés. Ezzel szemben az EU-ban a strukturális alapok 40 százalékának felhasználásáról a régiók határoznak.