Elemzők a dollár gyengülését részben az amerikai folyómérleg- és költségvetési hiányra az újabb terrorfenyegetésekre, és nem utolsósorban az euróövezeti gazdaságok kezdődő élénkülésére vezetik vissza.
Az euró már pénteken - akkori - történelmi csúcsra erősödött a dollárral szemben. Az európai kereskedésben rövid időre 1,2015 dolláron volt, ami akkor legmagasabb árfolyam volt a közös európai valuta 1999. januári bevezetése óta, de pénteken később 1,1990 dollár alá hanyatlott. Pénteken az európai kereskedésben az euró 1,19 dollár körül indított, majd fokozatosan drágult és könnyedén áttörte az addigi rekordnak számító, november 19-én beállított 1,1979 dolláros szintet.
Elemzők és pénzügyi szakértők szerint egyebek között a befektetők rövid távú taktikáinak hatására gyengült a dollár a pénzpiacokon egy nappal az amerikai hálaadás napja után, amikor igen alacsony forgalom mellett az árfolyamok a szokásosnál gyorsabban elmozdulhattak.
A dollár hirtelen gyengülésének másik oka a Bush-kormányzatnak az a döntése volt, hogy importvámot vetett ki a kínai textiltermékekre. Ez fölerősítette azokat a félelmeket, hogy az Egyesült Államok újabb kereskedelmi konfliktusba keveredik. Számos megfigyelő úgy vélte továbbá, hogy bár az amerikai kormányzat szóban továbbra is kiáll az erős dollár mellett, nem veszi rossz néven a dollár gyengülését, látván, hogy az segít az amerikai exportőröknek.