Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben tavaly novemberben folyó áron 430 milliárd forint, az első tizenegy hónapban pedig 4260 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. Az előző hónaphoz képest a novemberi forgalom 0,1 százalékkal emelkedett.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma novemberben az átlagos növekedési ütemnél lassabban, az előző év azonos hónapjához képest 5,5 százalékkal bővült. Ezen belül a vegyes termékkört forgalmazó üzletek (hipermarketek, szupermarketek, vegyesboltok) forgalma dinamikusabban (5,8 százalékkal), az élelmiszer- szaküzletek forgalma mérsékeltebben (2,6 százalékkal) emelkedett.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítése az átlagos növekedési ütemnél gyorsabban (10,2 százalékkal) bővült novemberben az előző év azonos hónapjához képest. Az elektromos háztartási cikkek eladásainak kiemelkedő növekedése miatt az előző hónapok növekedési ütemét meghaladóan 12,6 százalékkal nőtt a bútor-, háztartásicikk-, vasáru-kiskereskedelem forgalma.
Folytatódott (10,1 százalék) a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk-kiskereskedelem értékesítésnek dinamikus növekedése, melyben elsősorban a számítógépek és kapcsolódó termékek, valamint a mobiltelefonok eladásainak felfutása játszott szerepet. A textil-, ruházati és lábbeli-kiskereskedelem változatlan áras értékesítése 9,8 százalékkal nőtt, ami elmaradt az előző hónapok növekedésétől.
Az iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma 5,4, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer-kiskereskedelemé 1,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Az Európai Unióban kissé javult a kiskereskedelmi konjunktúra. A legfrissebb, októberi adatok szerint a 15 EU-tagországban 1,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva a forgalom, ami június óta a legmagasabb növekedés volt.