Az Enron könyvvizsgálója az Arthur Andersen volt, amelynek megbízottja ("partnere"), David Duncan szinte az utolsó pillanatig mindent rendben talált, majd amikor a botrány kipattant, értesülések szerint lázas iratmegsemmisítéseket hajtott végre.
Az esetleges vádemelés alapja ez a kiterjedt dokumentumeltüntető tevékenység lehet. A washingtoni igazságügyi tárca felügyelete alá tartozó ügyészségi illetékesek az elmúlt napokban két megbeszélést is folytattak az Arthur Andersen képviselőivel, és a felek között tovább folynak a konzultációk. Egyelőre nem teljesen biztos, hogy a vizsgálat valóban eljut a vádemelési szakaszba.
Az Enron energia-nagykereskedelmi vállalat tavaly decemberben jelentett csődöt, és kiderült, hogy a pénzügyi összeomlást a nyilvánosságra hozott vállalati eredmények módszeres manipulálása okozta. Az Enronnak hatalmas veszteségei voltak offshore leányvállalatok révén finanszírozott ügyletekből, de ezek a veszteségek hosszú ideig nem jelentek meg az Enron könyveiben. Amíg a bajokat a szőnyeg alá lehetett söpörni, addig az Enron-részvények szárnyaltak, de egy ponton túl minden tarthatatlanná vált, és az energia-nagykereskedő óriáscég villámgyorsan merült el az adósságokban. |
Az amerikai jogban nem csupán természetes személyek, hanem például gazdálkodó szervezetek ellen is indítható büntetőjogi jellegű eljárás. A tárgyalások során az Arthur Andersen azt igyekszik bizonyítani az ügyészeknek, hogy nem akadályozta a tények feltárását az Enron pénzügyeinek kibogozását célzó hatósági erőfeszítések ellenében.
(MTI)
Korábban:
Bekeményít Enron-ügyben az amerikai pénzügyminiszter
(2002. február 26.)
Nem hiányzik a könyvtárából?