A megállapodás szakértők szerint annak köszönhető, hogy Patasse elnök védelmét több száz líbiai katona biztosítja, mióta tavaly májusban és novemberben kétszer is katonai puccsot kíséreltek meg a hadsereg vezetői.
A líbiai szakemberek már el is utaztak a közép-afrikai országba, és a lelőhelyek feltárására, illetve a kitermelés felügyeletére megalapították az Líbiai Afrikai Befektetési Társaságot (LAICO). A Közép Afrikai Köztársaság bányászati minisztere elmondta, hogy főként az olaj kitermelésére koncentrálnak majd, és megpróbálják kihasználni Líbia e területen szerzett tapasztalatait. Az olajtartalékok pontos mennyisége egyelőre ismeretlen, ennek felmérésére, és a készletek jövőbeni hasznosítására tanulmányt készítenek a két ország szakemberei.
A lakosság meglehetősen gyanakvóan fogadta a líbiai csapatok megjelenését az elszegényedett országban. Sokan attól tartanak, hogy Kadhafi egy muzulmán ország létrehozásán fáradozik Közép-Afrikában, de kormánytisztviselők úgy nyilatkoztak, hogy a megállapodás kizárólag gazdasági természetű.
A megállapodás egyébként nem jó hír Franciaország, a korábbi gyarmattartó számára, amely korábban rendelkezett a bányászati jogok felett az országban. Az afrikai ország függetlenné válásakor a felszín alatti források kitermelésének jogát Franciaország szerezte meg, a megállapodást azonban később a Közép-Afrikai Köztársaság kormánya újra kívánta tárgyalni, ahogy a sok más korábbi afrikai gyarmatállam esetében is történt.
A két állam közötti kapcsolatok azonban annyira megromlottak, hogy megfigyelők szerint a Líbiával kötött megállapodás abban a biztos tudatban született meg, hogy a korábbi gyarmattartó bizonyosan nem gördít akadályt a szerződés elé.
(Üzleti Negyed)
Korábban:
Kadhafi, a pénzügyi szankciók kijátszásának nagymestere
(2001. október 26.)
Kadhafi a Juve második legnagyobb részvényese
(2002. január 9.)