Gazdag László közgazdász szerint nincs realitása az eurózóna széthullásának és annak, hogy az országok visszatérjenek saját, régi valutáikhoz, ami "egyenesen katasztrofális lenne". A Pécsi Tudományegyetem docense ugyanakkor egyetértett azzal, hogy az EU túlszabályozott, bürokratikus keretek között működik, ám szükség van egy erős kulcsvalutára a dollár mellé, ráadásul az euró már jól vizsgázott, bevált fizetőeszköz. Gazdag László megjegyezte, hogy Magyarországnak is mielőbb, már jóval a tervezett 2010-es időpont előtt be kéne vezetni az eurót. Egyrészt a spekulációk kiszűrése miatt, de ami még ennél is fontosabb - fogalmazott a közgazdász -, az önálló magyar monetáris politika megszüntetése érdekében, mert ez legtöbbször az állampolgárok zsebére megy - mondta Gazdag László.
Nem új gondolatok ezek Friedmantól, hiszen már hasonló elveket fogalmazott meg 1953-ban megjelent, A rugalmas árfolyam védelmében című könyvében - mondta Csaba László közgazdász, aki szerint - számos vitatható állítása ellenére - Friedman nem beszél a levegőbe, és sok mindenben igaza van: ilyen például a túlszabályozás, amely nyilvánvaló probléma az EU-n belül, vonatkozzék az a munkavállalásra, a mezőgazdaságra vagy az adózásra. Ugyanakkor - véli Csaba László - az eurózónából kiválni és visszatérni a saját valutához földrengésszerű következményekkel járna, ami pont olyan lenne, mintha Texas állam saját valutát vezetne be egyik napról a másikra. Ráadásul a maastrichti szerződésből nem is lehet kilépni - tette hozzá a Közép-Európai Egyetem (CEU) tanára.
Csaba László szerint Friedman nyilatkozatát inkább üzenetként kell felfogni, amely elsősorban a populista gazdaságpolitikát folytató országok kormányának szól: ha folytatják az eurózóna merev keretein belül laza gazdaságpolitikájukat és elodázzák a reformokat, akkor baj lesz. Ezt látszik némileg alátámasztani, hogy az eurózóna gazdasági teljesítménye évek óta lassul - mondta Csaba László, aki azért megjegyezte: Friedman nyilatkozatának azért van olyan olvasata is, hogy Amerikában nem különösen népszerű az euró, és meglehetősen szkeptikusan figyelik az eurózóna működését.