A piaci szereplők korábban 50-100 bázispont közötti kamatcsökkentésre számítottak. A Monetáris Tanács szerint a kamatcsökkentést elsősorban az infláció szempontjából meghatározó folyamatok, az inflációs kilátások kedvező alakulása, valamint a jelenlegi nemzetközi pénzügyi környezet tette lehetővé. A fogyasztói árak növekedési üteme jelentősen mérséklődött az elmúlt hónapokban, a rendkívül kedvező nemzetközi és regionális befektetői környezet hatására annak ellenére csökkent a forintbefektetésektől elvárt hozamszint, hogy a magyar gazdaság külső egyensúlyi helyzete továbbra is bizonytalan - áll a Magyar Nemzeti Bank honlapján közzétett jelentésben.
Az 50 bázispontos csökkentés megfelelt az elemzők várakozásainak, az elemzők csak kevesen vártak többet. A piac ennél optimistább volt, mondta Barcza György az ING Bank vezető elemzője, aki szerint a jegybank kommentárjában is az óvatosság olvasható a sorok között. A szakértő szerint meglepő volt a jegybank jövő évi költségvetési hiány előrejelzése, az idei évre 5,6 százalékos GDP-arányos hiányt a jövő évre pedig 5,5 százalékos hiányt vár az MNB. A kormányzat ehhez képest az idei évre 5,3 százalékos, jövőre 4,7 százalékos hiányt vár. Ez azt mutatja, hogy a költségvetési megszorításoknak jövőre a jegybank véleménye szerint nem lesz hatása - mondta Barcza György.
Az elemző szerint még fél százalékpontos csökkentés következhet decemberben, utána jóval lassabb lesz a kamat csökkentése. Barcza György szerint ez azt jelenti, hogy negyedévente csökken majd fél százalékkal a kamat, azonban 8,5 százalékos szinten megáll, ennél további csökkenés már nem valószínű. A forint szintjével kapcsolatban az elemző elmondta: a csökkentést követően kisebb forinterősödés lesz, a következő csökkentés közeledtével gyengülni kezd majd a forint árfolyama. A szakértő 245-248 forint között várja az euró árfolyamát a következő pár hétben.