Márciusban több uniós ország, így Olaszország, Portugália, Spanyolország, Franciaország és Görögország szólította fel az uniós illetékeseket: tegyenek lépéseket a kínai textilimport korlátozására, mivel attól tartanak, hogy az olcsó kínai textiltermékek tönkreteszik a hazai textilipart. Eddig gátolta az uniós fellépést, hogy hiányoztak a megbízható adatok a kínai textilimport idei alakulására vonatkozóan, mivel az unió csak január elseje óta nem alkalmaz kvótakorlátozásokat a kínai behozatallal szemben - mondta Peter Mandelson uniós kereskedelmi biztos.
Az olcsó kínai fehérneműimport korlátozásának első lépéseként - az amerikai textilipar nyomására - a Bush-kormányzat hétfőn bejelentette, hogy vizsgálatot indít: szükséges-e importkorlátozás bevezetése.
Az uniós belépésre váró országok közül ugyanakkor Románia is aggódik, hogy a csatlakozást kísérő termelési költségemelkedés, valamint az olcsó kínai textiláruk versenye tönkreteszi a román textilipart. Mivel a román textilipar 85 százalékban továbbfeldolgozói szerződések alapján termel, az EU csatlakozástól a termelési költségek emelkedését várják, miközben a várható bérnövekedés is lefarag Románia eddigi komparatív előnyéből. A román textiliparban jelenleg 1,1 euró körüli az órabér, míg az EU-ban ez több mint a tízszerese. A lej árfolyamának alakulása is csak tavaly novemberig kedvezett a textilipari kivitelnek, amely jelenleg mintegy 80 százalékban már az uniós piacokra áramlik. Romániában mintegy 9 ezer textilipari cég működik.