Tíz százalék föl nőtt a munkanélküliek aránya Franciaországban. Jelenleg körülbelül 2,5 millió aktív francia állampolgár van állás nélkül. A legutóbbi felmérések szerint januárban 17 ezerrel (0,7 százalék), februárban pedig 13 ezerrel (0,5 százalék) emelkedett a munkát keresők száma Franciaországban.
A francia kormányfő elismerte a Nice-Matin hasábjain, hogy a korábban 2005-re többször célként megjelölt 10 százalékos munkanélküliség-csökkenés nem lesz tartható, és "késhet néhány hónapot". Ennek okaként "az új olajválságot" jelölte meg. Ezzel a francia miniszterelnök megerősítette munkaügyi minisztere, Jean-Louis Borloo, az utóbbi időben nyilvánosan is többször hangoztatott kétkedését.
A tavaly decemberben vállalt 10 százalékos csökkenés 250 ezerrel kevesebb francia munkanélkülit jelentene 2005-re, de miután elemzők, szakszervezetek és munkaadók nagy többsége lehetetlennek nevezte ennek teljesítését, a miniszterelnök már csak 120 ezres csökkenésről beszél interjújában.
A gazdasági növekedés arányáról is óvatosan nyilatkozik Raffarin kormányfő, "ésszerűnek" nevezve a 2-2,5 százalékos emelkedés megtartását 2005-re, amelyet néhány hete Thierry Breton gazdasági miniszter is hangoztat. A kormány ez évi költségvetését még 2,5 százalékos emelkedéshez tervezte, de az Európai Bizottság csak 2 százalékos javulást prognosztizál. "2004-re a szakértők 1,7 százalékos növekedést jósoltak, és majdnem 1 százalékkal többet teljesítettünk" - emlékeztet a francia miniszterelnök a tavalyi 2,6 százalékos növekedésre.
Az adócsökkentés tekintetében is csak az "orientáció megtartását" ígéri Jean-Pierre Raffarin, de a tényleges adócsökkentésről, nevezetesen a 2006-os költségvetés kidolgozásáról majd a "gazdasági aktivitás ritmusa függvényében" dönt a francia kormány. "2002 óta 10 százalékkal csökkentettük a személyi jövedelemadót" - hangsúlyozza a francia kormányfő. Szakértők ugyanakkor emlékeztetnek, hogy Jacques Chirac 2002-es elnöki kampányában ötéves mandátuma idejére egyharmados adócsökkentést ígért, amely 2007-ig még 20 százalék csökkentést feltételezne.
Elemzők meglepő kommunikációs hibaként értékelik a francia miniszterelnök hétfői beismerő interjúját, amelyet meglátásuk szerint az ellenzéki baloldal feltehetően a kormánypolitika kudarcaként fog értelmezni.