Marossfy László vezérigazgató-helyettes az éves gyorsjelentést követő csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta: a legnagyobb exportpiacon, Oroszországban a következő 2-3 évben legalább 25 százalékos forgalombővülés várható, Kelet-Európában 15 százalék körül lehet az emelkedés.
A nyugati késztermék-exportban 10-15 százalékos forgalom növekedést feltételez a vállalat a következő években a lezárult üzleti év 34 százalékos visszaesése után, a hatóanyag kivitel árbevétele pedig 40 millió dollár fölé kerülhet az ez évi 27,3 millió dollár után.
A belföldi piacon volumenben 10 százalékos forgalomnövekedést vár az Egis. A vezérigazgató-helyettes hozzétette, hogy az árszínvonal alakulását egyelőre nehéz megítélni az OEP árcsökkentő törekvései miatt.
Az Egis jövőre minimálisan 3,6 milliárd forint nyereségkieséssel számol a gyógyszergyártókat sújtó tervezett elvonások alapján. A parlament előtt lévő gyógyszergazdaságossági törvény szerint a termékek tb támogatásának arányában számított befizetés az Egis számára 2,8 milliárd forintot, az orvoslátogatók után fizetendő regisztrációs díj 800 millió forintot jelent.
Marossfy László hozzátette, hogy a számításoknál a fix támogatású termékeknél 14 százalékos, a normatív támogatásúaknál 16 százalékos befizetést kalkuláltak, a törvényjavaslatnak megfelelően. A törvénytervezethez azonban számos módosító javaslat érkezett az elvonás mértékére és módszerére vonatkozóan is, ezekről most tárgyal az Országgyűlés.
Az a kormány által beterjesztett javaslat, hogy a társasági adón felüli 4 százalékos úgynevezett szolidaritási adó alapjából jövőre levonhatóak lesznek a kutatás-fejlesztési ráfordítások az Egist is kedvezően érintheti. A társaság éves árbevételének 7-8 százalékát költi kutatás-fejlesztésre, ez az összeg a 2005/2006-os üzleti évben 6,83 milliárd forint volt.
Az oroszországi piaccal kapcsolatban a vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy a szociális gyógyszertámogatási listára (DLO) szállítandó termékek árbevétele a következő üzleti évben 12 millió dollárt érhet el az előző évi 13,2 millió dollár után. A listáról novembertől lekerült az Egis 4 termékcsoportjának 13 készítménye, ezek együttes forgalma mintegy 4 millió dollár volt. A kiesés egy része a szabad piacon pótolható a társaság számítása szerint. A teljes oroszországi árbevétel 95,54 millió dollár volt, az előző évhez képest 32 százalékkal nőtt.
Az Egis a szeptember 30-án zárult üzleti évében nem konszolidáltan 87,36 milliárd forint árbevételt és 15,525 milliárd forint adózás utáni nyereséget ért el. Az árbevétel 20,3 százalékkal, a profit 50,6 százalékkal nőtt egy év alatt. Az export 254 millió dollár volt, 15 százalékkal több a bázisnál. Az export a forintban számolt összes árbevétel 62 százalékát tett ki.
A vállalat üzemi nyeresége 50,1 százalékkal 15,48 milliárd forintra emelkedett. A pénzügyi eredmény 46,1 százalékos emelkedéssel 2,24 milliárd forintot ért el. Ezen belül 988 millió forint volt az árfolyamnyereség, amelyből mintegy 400 milliót tesz ki a nem realizát nyereség. A határidős devizaügyleteken kimutatott 242 millió forint nyereségből 75 millió forint a nem realizált. A pénzügyi nyereség többi része osztalékból és kamatból származik.