Lehetőségnek, de kényszernek is nevezte a folyamatban lévő államreformokat Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a GKI Gazdaságkutató "Reformkényszer vagy kényszerreform?" című konferenciáján. A miniszterelnök szerint az utóbbi 15 évben Magyarország szabadon dönthetett, de az átalakítás felelősségéből nem kért. Gyurcsány Ferenc szerint korábbi kormánya is leginkább a mentségeket kereste, hogy miért ne álljon neki az átalakításoknak.
A miniszterelnök igyekezett cáfolni azt a közhiedelmet, hogy a kormányzati ciklus négy éve alatt csak egy reformot lehet végrehajtani. Ugyanakkor a miniszterelnök szerint a számok azt mutatják, hogy a reformok jelentősen nem növelik a közkiadásokat, sőt a konveregenciaprogram alapján a büdzsé hiánya is csökken.
A miniszterelnök szerint a reform állami eszközeihez először jelentős elméleti váltásra van szükség. Ebben az első eszköz a differenciálás: a szocialista rendszer mindenható állami kezelését követően, mostantól az állami szerveket és intézményeket is versenyhelyzetbe kell hozni. Ez azonban csak megfelelő, a mainál jóval hatékonyabb teljesítmény-méréssel működhet. Ugyanakkor újra kell gondolni a magán és a közfeladatokat.
Gyurcsány szerint le kell számolni az ingyenesség illúziójával és olyan díjakat kell bevezetni a közintézményeknél, amelyek az állampolgárokat racionális döntések meghozatalára kényszerítik. "Ismerve a magyar társadalom sajátosságait, a tandíj néhány ezer, vagy a vizitdíj néhány száz forintos összege alkalmas erre" - jelentette ki Gyurcsány Ferenc.
A reformok végrehajtásában a miniszterelnök szerint az eddigieknél jóval szorosabb együttműködésre van szükség a minisztériumok között. Gyurcsány Ferenc szerint nyomást kell gyakorolni a minisztériumokra, hogy kialakuljon a kooperáció. "Pénz akkor van, ha együttműködtök" - foglalta össze a lényeget a miniszterelnök. Gyurcsány szerint ezzel lehet a kormányon belüli monopol-kompetenciákat megszüntetni.
Az államreformmal kapcsolatban a miniszterelnök elmondta: nagy kihívás, hogy azzal az igazgatási apparátussal kell lemenedzselni, amely maga is átalakul. Korábban ez volt az oka egyébként annak, hogy sokáig nem történt semmi - vélte Gyurcsány. A miniszterelnök szerint, bár ez kívülről nem látszik, de az Új Magyarország terv, és a konvergenciaporgram szervesen összefügg. "A konvergenciaprogram teremt lehetőséget arra, hogy a nemzeti fejlesztési tervben foglaltakat végrehajthassuk" - mutatta be az átalakítás szerkezetét Gyurcsány
Gyurcsány Ferenc szerint a reformoknak három kritikus pontja van, amelyek közül az elsőn, az elfogadáson már nagyrészt túl van a kormány. A miniszterelnök szerint a második pont, a reformok végrehajtása a legnehezebb. A miniszterelnök 2007-re kért türelmi időt, amíg a rendszerek résztvevői megtanulják az új eljárásokat. Gyurcsány Ferenc szerint a reform első igazi próbája az lesz majd, amikor 2007. január elsején hajnal egy órakor bevisznek valakit a kórházba túlzott alkoholfogyasztás miatt, "a kórháznak pedig készen kell állnia arra, hogy beszedje a vizitdíjat" - mondta Gyurcsány. A miniszterelnök szerint a harmadik, később jelentkező kihívás az lesz, hogy a kormányok ne rendezzék vissza a reformokat.