Az utóbbi időben Európa egyre komolyabban foglalkozik a klímaváltozás kérdésével. A megújuló, zöld energiaforrások előtérbe kerülése és támogatása mellett a közelmúltban gyakorlati célként fogalmazták meg az EU vezetői, hogy a kis fogyasztású izzók használatának általánossá kell válnia a háztartásokban éppúgy, mint a közintézményekben. A nagy gyártók egyébként már több százmillió eurót költenek az energiatakarékos világítótestek fejlesztési programjaira.
Mi lenne, ha?
A nagyságrend érzékeltetésének érdekében elmondható, hogy Magyarország éves villamosenergia-felhasználása jelenleg 43 terawattóra, ebből a 2005. évi állapot szerint 11,1 terawattóra a lakosság villamosenergia-felhasználása - tájékoztatta az [origo]-t a gazdasági tárca kommunikációs főosztálya. A lakossági villamosenergia-felhasználásnak 8-10 százaléka a világítási célú háztartási villamosenergia-felhasználás.
Egy átlagosnak tekinthető lakás világításához 1300-1500 wattra van szükség, amihez elég 15 darab 100 wattos izzó. Amennyiben a 100 wattos izzók helyett energiatakarékos izzókat alkalmazunk, akkor ennek az izzómennyiségnek a lecserélése 25-30 ezer forint beruházást jelent lakásonként. (Jelenleg egy energiatakarékos égő tízszer annyiba is kerülhet, mint egy hagyományos.) Ezzel a költséggel számolva, 4 millió lakást (mint szélső becslést) figyelembe véve, országos szinten a teljes költség 100-120 milliárd forint lehetne.
A lakosság világításra elhasznált villamosenergia költsége hozzávetőleg 40 milliárd forintra becsülhető évente, és ez a költség energiatakarékos izzók beépítésével mintegy negyedére, 10 milliárd forint körüli értékre csökkenthető (vagyis a beruházást úgy lehet tekinteni, hogy 3-4 éven belül feltétlenül megtérül).
Egy európai bizottsági ajánlás motiváló erejét ennek ellenére is rendkívül nehéz megbecsülni. A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnak jelenleg nincs sem szankcionális, sem megfelelő támogatási eszköze ahhoz, hogy a lakosságot egy ilyen jellegű döntés felé motiválja. Komolyabb kampányok vagy egyéb nagy költségigényű tájékoztatás nyomán a tárca becslése szerint a lakosság néhány 10 százaléka hajtana végre egy ilyen beruházást. Sokakat visszariaszthatna ugyanis, hogy nem csak sokszoros árú izzókat kellene alkalmazni, hanem a megfelelő külsejű lámpatestek is drágák.
Ugyanakkor világításkorszerűsítésére a Környezet és Energia Operatív Program keretében jelentős támogatási keretek állnak majd rendelkezésre, így ezen a területen valószínű, hogy jelentősebb előrelépés történhet - válaszolták a GKM-nél.
Idő kell a gyökeres változáshoz
A váltáshoz azonban a gondolkodásmódban is változásra van szükség. Számítani kell ugyanis társadalmi ellenállásra is, mert a fogyasztói igények a hagyományos izzók mellett állnak, az energiatakarékos világítótestek ugyanis ma még a hagyományos körték többszörösébe kerülnek - mondta az [origo] érdeklődésére Király Zsuzsanna, az Energia Klub munkatársa. A gyors eredményhez Király Zsuzsanna szerint éppúgy ki kéne vonni a forgalomból az Edison-féle izzókat, ahogyan az korábban például a kétütemű autókkal is történt. A szakértő mindazonáltal szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy teljesen kivonhatók-e a kisebb hatékonyságú villanykörték.
A szervezet szerint, mivel a világítási költség egy átlagos háztartás kiadásainak csak kis részét képezi, először inkább azokon a területeken kellene lépni, ahol igazán sokat pazarolunk, mint például a fűtés. A tiltás persze nem feltétlenül vezet a kívánt eredményhez, fontos lenne viszont a tájékoztatás javítása is. Persze a lakosság környezetvédelmi szemléletén is szükséges volna javítani - mondta az Energia Klub munkatársa, aki szerint a gyökeres változáshoz idő kell.
Ezenkívül nem árt tudni, hogy az új körtéknek vannak bizonyos felhasználási korlátai, például a legtöbb helyen a régi lámpatesteket is le kellene cserélni. Valahol pedig nem is éri meg leváltani, hiszen például a fürdőszobában a gyakori kapcsolgatás miatt rövidülhet az égő élettartama, ahol pedig csak rövid ideig világítunk, mint például a kamra vagy a WC, nem térül meg a beruházás. További probléma, hogy a fénycsövek veszélyes hulladéknak minősülnek, amelyeknek a visszagyűjtését is komolyabban meg kellene szervezni. Összességben az Energia Klub természetesen támogatja az energiatakarékos világítás elterjesztését, de erre nem a tiltást tartják a legjobb módszernek.