Óriási tőkepótlás a svájci bankoknál

Vágólapra másolva!
A UBS AG, Svájc legnagyobb bankja hatmilliárd svájci frank, vagyis 5,2 milliárd dollár tőkét kap a berni kormánytól, és mintegy 60 milliárd dollár értékű "mérgezett eszközt" (rossz hitelt, kétes kintlévőséget, értéktelen értékpapírt) helyez el egy olyan alapban, amelyet a svájci központi bank (SNB) kezel - írja a Bloomberg.
Vágólapra másolva!

A Credit Suisse Group AG, az ország második legnagyobb bankja ugyanakkor 10 milliárd svájci frankkal növelte tőkéjét, méghozzá úgy, hogy részvényeket és kötvényeket adott el az államkincstárnak.

"A szövetségi tanács bízik abban, hogy az intézkedések hozzájárulnak a svájci pénzügyi rendszer erősítéséhez" - közölte a berni kormány csütörtöki közleményében. Az így megvalósuló stabilizáció jótékony hatással lesz Svájc gazdasági fejlődésére, és az egész ország érdekeit szolgálja - hangsúlyozza a kommüniké.

Ha a UBS tőkepótlását részvényekre váltják át, méghozzá 20 frankos árfolyamon, akkor a svájci kormány 9 százalékos részesedéshez jut a pénzintézetben, amely a legnagyobb leírásokra kényszerült Európában a hitelválság miatt.

A most megvalósuló terv nyomán a svájci kormány nem lesz a UBS tulajdonosa.

A Svájci Nemzeti Bank ugyanakkor létrehoz egy olyan alapot, amelybe 54 milliárd dollárt tesznek bele, míg a UBS hatmilliárd dollárral lép be az alapba.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!