Hegyi Zsuzsa azt mondta: a dolgok jelenlegi állása szerint az, hogy a négy kulcsprojekt, így a koncertterem, a tudásközpont, a Zsolnay kulturális negyed és a parkok megújítása jövő tavaszra, nyárra elkészül "csak az álmainkban létezik". A magánberuházásban tervezett négy négycsillagos szállodából pedig jó esetben egy, vagy kettő épül fel a gazdasági és pénzügyi válságból eredő forráshiány és a korábbinál rosszabb hitellehetőségek miatt.
Elmondta: tavaly még azt prognosztizálták, hogy a programokra összesen 1 millióan lesznek kíváncsiak, a vendégéjszakák száma pedig az átlagos évi 123 ezret 20-25 százalékkal meghaladja. A vállalkozók ezért megkezdték a négycsillagos hotelek építésének előkészületeit, valamint 5 háromcsillagos hotel négycsillagossá fejlesztését. Mindez mintegy 1200 új férőhelyet, 20 százalékos bővülést eredményezne, csak kérdés, mennyi válik valóra belőle.
Hegyi Zsuzsa megítélése szerint négycsillagos szállodák hiányában a város kevésbé számíthat távoli országokból érkező igényes vendégek tömegeire, így elsősorban a hazai és közeli államok, Ausztria, Olaszország, Szlovénia, Horvátország, továbbá Németország kultúra- és művészetkedvelő közönségének érdeklődését szeretnék felkelteni Pécs, s a régió települései iránt.
Termékként Pécs 2010-es programjait, meglévő értékeit, épített emlékeit, bor- és gasztronómiai kínálatát, valamint a régió borútjait, várait, az EKF 40 partnertelepülésének rendezvényeit turisztikai kiadványokban, kiállításokon, az interneten népszerűsítik, továbbá a média és utazási irodák munkatársainak szervezett tanulmányútjai révén.
Az igazgató reményét fejezte ki, hogy lesz elegendő magas színvonalú szálláshely Pécsett, már csak azért is, mert a baranyai megyeszékhely iránt japán turisták is érdeklődnek. Az őket utaztató irodáknak azonban feltételük a négycsillagos szállodai elhelyezés, a könnyű ételekből álló menük, az M6-os autópálya befejezése, s egy olyan térkép, amely jelöli a város azon részeit ahol éjszaka biztonsági okokból nem ajánlatos sétálni.