Az euróövezet tagállamait tömörítő eurócsoport (Eurogroup) miniszteri ülésével megkezdődött az Európai Unió gazdasági és pénzügyminiszteri tanácsának (Ecofin) kétnapos informális találkozója Gödöllőn. Michael Noonan ír pénzügyminiszter az ülés előtt azt mondta, hogy a Portugáliának nyújtandó támogatás kérdése fogja uralni az uniós pénzügyminiszterek tanácskozását.
Ezt támasztja alá, hogy Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős biztosa a tanácskozás során tartott sajtótájékoztatón közölte, hogy májusban készülhet el a Portugáliát támogató pénzügyi csomag, amelyről az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselői azonnal megkezdik a tárgyalásokat a lisszaboni kormánnyal.
Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróövezeti pénzügyminisztereket tömörítő eurócsoport (Eurogroup) elnöke elmondta azt is, hogy a portugál program három pilléren áll majd. Az első egy költségvetési kiigazító intézkedéscsomag, a második a gazdasági növekedést megalapozó lépések sorozata, a harmadik pedig a pénzügyi szektor likviditását szolgáló alprogram. Konkrét összegről azonban egyikük sem beszélt.
Az ülés megkezdése előtt azonban ésszerű számnak nevezett egy 80-85 milliárd eurós (mintegy 22,5 ezer milliárd forintos) uniós segítséget Portugáliának a belga pénzügyminiszter. Didier Reynders szerint az EU-nak segítenie kell Portugáliát, ahogy megtette korábban Görögország és Írország esetében. Megjegyezte azonban, hogy meg kell vizsgálni, milyen kötelezettségeket vállal Lisszabon a támogatás fejében. Finn kollégája, Jyrki Katainen is gyors döntéseket szorgalmazott Portugália talpra állítása érdekében, mert, mint mondta, az ország pénzügyi instabilitása minden uniós tagállam számára káros.
Jean-Claude Juncker is úgy nyilatkozott az ülés előtt, hogy nincs pénzügyi akadálya Portugália támogatásának, hozzátette azonban, hogy az ország politikai erőinek egyetértésre kell jutniuk a célokról. Juncker hangsúlyozta: a GDP-arányos államháztartási hiányt 2012-ben 4,6 százalékra, 2013-ban 2 százalékra kell leszorítani, ebben kell megállapodniuk a parlamenti erőknek.
Az ülésen részt vevők közül a svéd pénzügyminiszter bírálta elsőként Portugália politikáját. Anders Borg szerint az ország válságos pénzügyi helyzetét már hónapokkal ezelőtt kezelni kellett volna, és úgy véli, hogy a késlekedés több ezer munkahely elvesztésébe került. "Nagyon világossá kell tennünk, hogy több területen felelőtlen politikát folytattak Portugáliában" - jelentette ki a tanácskozás előtt.