Miután tavaly nyár végén az EKB korlátlan kötvénypiaci beavatkozás lehetőségét jelentette be és német oldalról is elhárultak a válságkezelési alap felállítása előtti akadályok, az eurózónában tapasztalható feszültségek mérséklődni, az euró árfolyama pedig látványos módon erősödni kezdett.
A közel 1,20-as szintről mostanra az 1,33-as magasságokba kapaszkodott a kurzus, technikai alapon ráadásul továbbra is számos, az erősödés irányába mutató jelet lehet látni. Az emelkedő trendvonal mellett egy támaszszint, az 50 napos mozgóátlag, sőt kicsivel lejjebb még egy Fibonacci szint is segítheti az árfolyamot, hogy később újult erővel kezdhessen erősödésbe.
Nemcsak technikai tényezők szólnak ráadásul az eddigi trend fennmaradása mellett:
Az EKB monetáris tanácsának tagja, Joerg Asmussen hétvégi nyilatkozata tömören választ ad arra a kérdésre, hogy mégis miért teljesíthetett ilyen erősen az euró az utóbbi hónapokban. A szakember szerint az elmúlt egy évben még a legutóbbi, vártnál gyengébb GDP adatok ellenére is nagy javulás látszik az eurózóna helyzetében, mert annak több tagjánál is megfigyelhető volt a költségvetési konszolidáció, de segítettek az EKB által végrehajtott lépések vagy az EU fiskális paktumának elfogadása is.
Csak lassan a testtel!
Miközben vannak szép számban olyan szakemberek, akik az euró további erősödése mellett rakják le voksukat, sokan vészjósló figyelmeztetéseket tesznek. A dán Saxo Bank társvezérigazgatója szerint például illuzórikus az euró utóbbi időszaki erősödése, és a fiskális unió hiányában a közös fizetőeszköz összeomlásra van ítélve. Lars Christensen szerint az euró erősödését az extrém módon támogató politikai hatásoknak köszönhetjük, nem pedig a gazdasági helyzet javulásának. Bár spekulatív céllal nem fogad az euró ellen a banki menedzser, az 1,4 dollár/eurós szinteken elmondása szerint már nagyobb mennyiségekben is a közös fizetőeszköz ellen fogadna.
Hatalmas kockázatot jelenthetne Christensen szerint, ha egy dél-európai ország kiválna az eurózónából, hiszen az emberek jelenleg meglehetősen alulértékelik azokat a problémákat, melyekkel ilyen esetben például a franciák szembesülhetnének. Rajtuk már a németek sem tudnának segíteni, ha komolyan megérintené őket a válság szele.
Láthatjuk tehát, hogy bőven akadnak az euró ellen szóló érvek is, melyek közé az alábbi tényezőket is felsorolhatjuk:
Majd a piac eldönti
Mivel számos érv szól az euró mellett és ellene, nincs könnyű dolga annak, aki a következő hetek ármozgását próbálja megjátszani. Bár nincs könnyű dolga, mégis kényelmes helyzetben van, hiszen az árfolyam fontos technikai szinteknél áll jelenleg. Annyit kell "csak" tennie, hogy megvárja a kitörés irányát. Ha az euró erősödni kezd, úgy az eddigi trend fennmaradására lehet kilátás, ellenkező esetben viszont akár a trend megtörésére és fordulására is sor kerülhet, visszatesztelve akár az 1,28-as szintnél húzódó fontosabb támaszokig. Jelenleg talán utóbbinak nagyobbak a kockázatai.