Minél kevesebb adó megfizetése a cél
A szabadalmi díjként átutalt pénzekkel a Google nagyjából 5 százalékra csökkentette nemzetközi adókulcsát, ami a fele még az egyik legalacsonyabb rátával operáló írországi szintnek is. A számokat egyébként a Google holland leánycégének könyveiből lehetett kimazsolázni, ugyanis ez a társaság utalta át a Bermudákon bejegyzett másik vállalatnak a pénzt.
Egyébként a cég Írországban realizálja nemzetközi bevételeinek nagy részét pontosan azért, hogy minél kevesebb adót fizessen. Ezért az elmúlt időszakban sok támadás is érte a céget a média és a politikusok felől is. Ennek megfelelően a döntéshozók egyre inkább górcső alá vették a nemzetközi vállalatokat, hogy azok miként mozgatják profitjaikat egyik országból a másikba, és a téma felmerült még az egyik nyári G20-as csúcson is.
„Egyszerű struktúra”
A Google az úgynevezett „dupla ír struktúrát” használja, hogy elkerülje a magas adófizetést. Ennek lényege, hogy a Google Ireland Holdings bár Írországban van bejegyezve, de papíron a Bermudákról irányítják a céget, aminek igen fontos következménye van. A „két székhelyű” cég ugyanis az amerikai adószabályok szerint írnek számít, viszont az ír szabályok szerint bermudainak, ezért minimális adókötelezettség terheli csak.
Azonban nem ilyen „egyszerű” a struktúra, ugyanis meg van még csavarva egy „holland szendviccsel” is. A Google Netherlands Holdings kapta meg szabadalmi díjként a Google Ireland Ltd.-től a 8,6 milliárd eurót, valamint ehhez képest még egy aprópénznek számító 233 millió eurót a szingapúri leánycégtől, majd ezt az összeget (10 millió eurót leszámítva) átutalta a Google Ireland Holdings-nak.
Az ír Google-nek (Google Ireland Ltd.) így tavaly csak 17 millió eurót kellett fizetnie társasági adó címén úgy, hogy 154 millió euró adózás előtti eredményt ért el 15,5 milliárd eurós bevétel mellett.
Bár vélhetően ez sok embernél kicsapja a biztosítékot, de valójában ez teljesen legális, hiszen a jogszabályok mindezt lehetővé teszik, a cégek pedig csak kihasználják a lehetőségeket.